Dziś jest 9 maja 2021 r.
6925. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3852. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3552. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)
Park Stołeczny

40 osób, które...

Korona nie ponosi odpowiedzialności za treść materiałów opublikowanych w ramach Parku stołecznego. Opublikuj swój wpis lub film z YouTube.

19 marca 2008 r., 20:37 — Ewa Katarzyna Sarmacka h. 

40 osób, które miały największy wpływ na v-świat

### Wstęp ###

Któregoś dnia przeglądałem w Empiku kolejną książę z serii "Sto postaci". Był to, jeżeli pamięć mnie nie zawodzi, spis stu bohaterów historycznych o największym owłosieniu klatki piersiowej. W każdym razie książka ta umieszczona była koło poradnika "Powiedz mi jakiego papieru toaletowego używasz, a powiem Ci jakim jesteś człowiekiekiem". Jako, że wandeizm ma, cytując klasyka, wymiar do-ludzki, problematyka naszego człowieczeństwa skłoniła do rozmyślań, te z kolei wydały owoc w postaci zamiaru zorganizowania rankingu kilkudziesięciu postaci świata wirtualnego, które miały największy wływ na dzieje polskich mikronacji.

W tym miejscu, wzorem telewizji komercyjnych, krótka przerwa. Ogłaszam konkurs, jakiego klasyka i z jakiego źródła zacytowałem mówiąc o do-ludzkim wymiarze myśli wandeistycznej. Proszę samego klasyka o skorzystanie z a la chirakowskiej okazji by siedzieć cicho i nie niszczyć zabawy innym, natomiast temu kto pierwszy w komentarzu do niniejszego artykułu (przy czym poza Wandeę opublikuję go w Parku) wypłacę symboliczną nagrodę pieniężną w wysokości 100 libertów (złota wandejskiego posiadam niestety zbyt mało).

Koniec reklamy. Wracając do głównego wątku: jak pomyślałem tak zrobiłem. Uznałem, że tworząc ranking postaci historycznych korzystanie z opinii większości poprzez zamieszczenie publicznej sondy dostępnej powiedzmy dla wszystkich Wandejczyków i Sarmatów byłoby, oczywiście potrzebnym, ale plebiscytem popularności. Uznałem, że jednak bardziej miarodajnym będzie ranking opracowany przez jury. Żiri takowe wybrałem sam prosząc osoby o wieloletnim doświadczeniu wirtualnym, z którymi utrzymuję kontakt na gadu-gadu. W skład żiri weszli: Książę Sarmacji Piotr Mikołaj, cesarz Valhalli Troy, mandragor Czarnecki, król senior Dreamlandu Paweł Swoboda, dwaj mandragorzy seniorzy czyli Michaś i Ja, były cesarz Valhalli Robert Janusz C*****ski, doda elektroda sarmackiej popkultury Ingaawar oraz były sędzia i prokurator sarmacki Abraxas. Część jury brało udział w nominowaniu kandydatur do rankingu. Wszyscy poza Księciem Piotrem Mikołajem, wypełnili ankiety szeregując kandydatów od osoby, która miała największy wpływ do osoby, której wpływ na świat wirtualny był najmniejszy. Ankietowani mogli uszeregować dowolną ilość nominowanych.

W ten sposób uszeregowani kandydaci otrzymywali punkty za poszczególne miejsca następującą ilość puntów:

1 miejsce - 400 punktów
2 - 350
3 - 325
4 - 300
5 - 275
6 - 255
7 - 235
8 - 215
9 - 195
10 - 175
11 - 165
12 - 155
13 - 145
14 - 135
15 - 125
16 - 120
17 - 115
18 - 110
19 - 105
20 - 100
21 - 96
[..]
30 - 60
31 - 57
[..]
40 - 30
41 - 28
[..]
50 - 10
51 - 9 punktów.

Dodać trzeba, że nominowani pominięci przez ankietowanych otrzymywali zero punktów.

Punkty otrzymane przez poszczególne osoby zostały zsumowane w ten sposób, że nie uwzględniano najkorzystniejszej i najmniej korzystnej oceny jurorskiej. Dodać należy, że pomimo, że sami jurorzy znajdują się na liście "wybitnych" postaci, to najczęściej albo sami przyznawali sobie zero punktów, albo ich wyniki nie odbiegały od wyników pozostałych jurorów. Wpływ ten należy zatem uznać za minimalny.

### Wyniki ###

Poniżej przedstawiam wyniki opatrzone moim subiektywnym komentarzem:

# 1. Książę Piotr Mikołaj - 2150 punktów
Książę i założyciel Sarmacji. Twórca pierwszego systemu wirtualnej gospodarki. Weteran świata wirtualnego.
Książę Piotr Mikołaj został uznany za postać mającą największy wpływ na rozwój v-świata przez czterech (z ośmiu) jurorów. Najniższa pozycja przyznana Piotrowi Mikołajowi przez jurora to ósme miejsce. Dla pozostałych jurorów - w pierwszej piątce.

# 2. Michaś Winnicki - 1670
Literat i esteta. Były mandragor Wandystanu. Postać numer jeden dla dwóch jurorów. Dla siedmiu jurorów w pierwszej dziesiątce. Najniższa nota - 18 miejsce.

# 3. Mandragor Khand - 1650
Były mandragor Wandystanu i kanclerz sarmacki. Dla jednego z jurorów (nie dla siebie samego :) ) postać numer 2. U każdego z jurorów w top 10. Najniższa nota - 10 miejsce.

# 4. Armin - 1580
Król i założyciel Scholandii. Postać numer 3 dla jednego z jurorów. Dla siedmiu jurorów w pierwszej dziesiątce. Najniższa nota - 19 miejsce.
W tym miejscu dodać należy, że tylko 4 powyższe kandydatury zostały umieszczone na listach każdego jurorów. Pozostałe osoby nie zostały wskazane przez co najmniej jednego z jurorów.

# 5. Tombond - 1535
Król i założyciel Dreamlandu. Obok Piotra Mikołaja i Michasia Winnickiego jedyna postać z pierwszymi wskazaniami (2 jurorów).

# 6. Robert Janusz C*****ski - 1335
Były cesarz Valhalli, były kanclerz sarmacki, wielokrotny regent w Grodzkisku. Postać kontrowersyjna - lecz uznana za mającą wielki wpływ przez wielu jurorów. Dla dwóch jurorów postać numer 2.

# 7. Magna Hasse - 1120
Kontrowersyjna władczyni Cyberii. Wróg publiczny pierwszego zdobywcy pierwszej pozycji. Postać numer 2 dla jednego z jurorów.

#. 8. Marcus Lebencjusz - 1010
Cesarz Leblandii. Największego dwuosobowego państwa interenetowego. Postać numer 3 dla jednego z jurorów.

#. 9. Troy - 841
Cesarz Valhalli. Weteran świata wirtualnego. Przez jurorów najczęściej u góry drugiej dziesiątki. Na tyle jednak konsekwentnie, by sumarycznie zdobyć miejsce w top 10.

# 10. Embe - 835
Drugi król Dreamlandu. Dla dwóch jurorów w pierszej dziesiątce. U pozostałych najczęściej wysokie noty w top 20.

# 11. Urlyk Drążkiewicz - 730
Król Scholandii. Dla jurorów o mniejszym wpływie na v-świat niż Armin Frederik. Najwyższa nota - 7 miejsce.

# 12. Jakob - 699
Cesarz Teutonii. Jeden z twórców Królestwa Nowej Teutonii. Dla dwóch jurorów szósta postać v-świata.

# 13. Filip von Schwaben - 620
Książę krwi Królestwa Scholandii. Sarmatofob i wandofob w jednym. Postać bez wątpienia barwna. Najwyższa nota - 4 miejsce.

#. 14. Damian Mirth Konieczny - 557
Syn towarzysza Wandy. Półbóg na ćwierć etatu.

#. 15. Edward Krieg - 512
Obecny król Dreamlandu. Dla jurorów dość konsekwetnie w top 20.

#. 16. Rabbi - 422
Rabi. Przywódca gminy żydowskiej w grodzisku. Postać kultowa jak film rejs i serial Alternatywy 4. Jurorzy albo go uwielbiali (7 pozycja) albo kompletnie nie zauważali. Noty bardzo podzielone.

#. 17. Avistak - 407
Cudowne dziecko sarmackiego kręgu kulturowego, który (bo lata działają) już pewnei należy do osób starszych. Ale porównując wiek z wieloletnim doświadczeniem w sieci i niezliczonymi inicajtywami - postać naprawde bardzo ciekawa. Dla jurorów najczęściej w drugiej lub trzeciej dziesiątce

#. 18. Tomasz Stala - 403
Prezydent Wolnego Klubu Rzeczypospolitej Polskiej. Dla dwóch jurorów w top-10. Przez pozostałych niedoceniony. Pewnie nieznany. Stąd można domniemywać, że pozycja w rankingu nieco zaniżona.

#. 19. Piotr Kościński - 396
Słońce Gór Kocich. Sarmacki autorytet moralny. Kanclerz kryształowy. Kiedyś w Cyberii. Teraz w Sarmacji. Szef OPM. Dla trzech jurorów w top-15.

#. 20. Michał Radecki - 360
Lord Protektor Wolnej Republiki Morvan. Historyk i awanturnik. Znany i lubiany. Regularne noty w dolnej top-10 i całej top-20.

#. 21. Superchunk - 348
Troy skomentował tą postać tak: "Balanga". Jeśli uwzględniany przez jurorów to, W top 20. Sędzia sarmacki

#. 22 Bzerolek de Kakuć - 340
Miejsce w rankingu pewnie zaniżone, bo dla albo jakieś ekstremum (top5) albo zapomniany.

#. 23. Bruthus Perun - 323
Prezydent Mandragoratu Wandystanu. Postać w v-świecie młoda a pozycja dość wysoka. Najwyższa nota - top-12.

# 24. Artur Piotr - 297
Trzeci król Dreamlandu. Sędzia dreamlandzki. Nadał KD charakter państwa prawnego. Najwyższa nota - top5. Dla dwóch jurorów w top-10.

# 25. Artur Gerard Jaszewski - 261
Osobiście nie znam. Ale przez starszych stażem jurorów bardzo doceniany. Najwyższa nota to top-4.

# 26. Skarbniq - 255
Teraz ludowiec-kosynier. Wcześniej na przykład kanclerz Sarmacji. Twórca JPCV. Jedna nota w top-10.

#.27. Michał Czarnecki - 245
Mandragor Socjogramu. Literat. Pamiętam go jak nie głosował, bo miał doła. Teraz mąż stanu. Twórca jądra w ciemności. Dla mnie autorytet kulturalno-oświatowy.

#. 28. Łukasz Nowicki - 191
Prezes fanklubu Michasia Winnickiego i zespołu Queen. W realu przesympatyczny. Dla jednego z jurorów w top-7.

#. 29. Paweł Swoboda - 189
Czwarty król Dreamlandu. Najniżej w rankingu spośród królów Dreamlandzki, ale pewnie dlatego, że sam na siebie nie głosował. Jednym słowem pełen kultur.

#. 30. Mateusz Bartkowiak - 157
Dla mnie pierwsza osoba, z którą rozmawiałem z Sarmacji na gg. Dla jurorów jeśli zauważony to w top-20.

# 31. Pietrasiewicz - 145
Szeryf WKRP

# 32. Mateusz Gawanda - 124
Wielki Elektronik. Modernizator Syriusza. Przez jurorów w top-20 poza jednym wyjątkiem - top-8.

#. 33. Krzysztof Konias - 112
Wielki Elektronik numer 2. Oceny nieco niższe.

#. 34. von Lichtenstein - 104
Średnio kojarzę :)

#. 35. Patryk Natański - 92
Wieloletni król Natanii. Państwo małe - ale za to z jaką tradycją. Na mojej prywatnej liście zdecydowanie w top-20.

#. 36. Alchien - 68
Premier i MSZ Dremlandu. Polityk znaczący.

#. 37. Hansolo - 68
Dreamlandczyk. W rankingu poniżej Alchiena z uwagi na wysokość nieuwzględnionych not jurorów.

#. 38. Ingaawar - 60
Wybitny twórca kultury Sarmackiej. Były król Natanii. W moim prywatnym rankingu zdecydowanie wyżej. Nie mniej i tak w top-40.

#. 39. Precelik - 57
Człowiek legenda. W świecie wirtualnym krótko. Bez ważnych funkcji ale jego inicjatywy pamiętane są do dziś. Na jego cześć miasto zwie się Precelkhandą.

#. 40. Zbyszko Browarczyk - 51
Twórca wielu inicjatyw. Łebmaster. Grafika na stronie głównej Wandystanu jest jego dziełem.

### ZAKOŃCZENIE

Poza powyżej wymienionymi nominowani zostali:
WIENIEK; STAUFEN; MAGNUSZEWSKI (miejsca 41-43) oraz
ŁASKI, MISIO4U, ABRAXAS, KEDAR, MAUSCH, AWATAR, ZIELIŃSKI, KACZMARCZYK, SOBCZAK
KSI, RAFRAF (po zero punktów, wskazani tylko przez jednego jurora)
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 3 czytelników. Średnia nota: 4.66667
Artykuł czytano 720 razy.

Komentarze

2008-03-19 21:10 - autor: Ewa Katarzyna Sarmacka
Tekst pisałem ja Khand - mandragor senior kwoli (tak to się pisze?) ścisłoci

2008-03-19 21:18 - autor: Bartosz kaw. "Ojebejbe" von Thorn-Mackiewicz
Bardzo ciekawe zestawienie. Dużo 'młodych' nazwisk :)

I chyba 'gwoli' ;)

2008-03-19 21:20 - autor: Ewa Katarzyna Sarmacka
Kiedyś pisało się k woli lub kwoli. Ale na necie jest w googlu gwoli no i w Parku ostatnio też... Co do nazwisk młodych - to dla mnie właśnie ta lista to same wirtualne staruchy (pisał khand)

2008-03-19 21:23 - autor: Geryon Khryzaoris
Król Natanii w tym zestawieniu mnie zaskoczył

2008-03-19 21:32 - autor: Michał Maria Groń-Kapiszon
Warto było zaznaczyć, że Artur Gerard Jaszewski to nie kto inny jak słynny AGJ.

2008-03-19 22:02 - autor: Bartosz kaw. "Ojebejbe" von Thorn-Mackiewicz
To on prowadził te słynne polemiki z Szymonem N. ? :)

2008-03-19 22:48 - autor: Bruthus bnt Perun- Radetzky
Jestem zaskoczony nie tylko obecnością na liście, ale i 23 pozycją.

2008-03-19 23:18 - autor: Lord Darth diuk Wander
Z Szymonem N. i Adamem P.

2008-03-20 07:41 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
I z Wieniem W. ;)

Cieszę się, że Ranking doszedł do skutku i nie ukrywam, iż moja pozycja i uznanie jakim się cieszę jest dla mnie budujące. Dziękuję wszystkim!

2008-03-20 08:44 - autor: Ewa Katarzyna Sarmacka
Tym bardziej, że jury było w dużej mierze wandejskie. O tym też trzeba pamiętać. Chociaż naprawdę sądzę, że ludzie głosowali bardzo obiektywnie i często dość zbliżenie. Na przykład głosy moje i Michasia są niemal identyczne. Natomiast (nie zdradzając szczegółów) oko Dreamlandczyka Svobody - patrzy na v-świat zupełnie inaczej niż my w kręgu kulutury sarmackiej. Myślę, że my podobnie patrzymy na Dreamland, który dla mnie jest państwem bardzo fajny ale jednak mało znanym (pisał Khand

2008-03-20 18:44 - autor: Szymon bnt "Silent Man" Nowicki-Liberi
Kto, co ze mną?

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.026 sekundy