Dziś jest 19 stycznia 2021 r.
6815. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3742. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3442. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Ogonem wiewiórki malowane"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

23 stycznia 2006 r., 12:46 — Rabbi

Galeria Wiewiórczewska została wzbogacona o dwie ekspozycje. Kustosz Galerii, Wiktor hr. Szpunar, dokonał uroczyście otwarcia wystawy obrazów Dzierżykraja Wandanasza oraz salonu rzeźb anonimowego artysty z Athosu.

Już sam budynek Galerii zasługuje na uwagę. Jeśli uda nam się rozszyfrować tajemniczy identyfikator terenu, na którym znajduje się Galeria (KOR08110002), i dotrzeć na miejsce, naszym oczom ukaże się zdobiona arkadowymi loggiami późnorenesansowa willa hr. Szpunara. Przed wejściem do galerii warto obejrzeć tę perełkę architektury sarmackiej.

Wejście do Galerii Wiewiórczewskiej


Na świeżo otwartej wystawie słynnego w całym v-świecie wandejskiego malarza Dzierżykraja Wandanasza prezentowane są po raz pierwszy w Sarmacji dzieła takiej miary, jak „Adoracja Trzech Mandragorów”, „Wanda w kuźni Leblandyna” czy portret Pani Prezydentowej. Z kolei w salonie różanym aktualizowana została ekspozycja „Tam, gdzie róże czerwone…”. Przy wejściu do salonu wita zwiedzających koszyk z bukietem najprawdziwszych róż, których zapach towarzyszy miłośnikom sztuki podczas zwiedzania. Na ścianach galerii wyeksponowano prace fotograficzne i malarskie – owoce inspiracji, jakiej dostarczyły te szlachetne dzieła natury sarmackim artystom. Wśród eksponatów znalazły się także „Róże na Dzień Babci” i „Róże Walentynkowe”.

W nowym salonie rzeźbiarskim podziwiać można kunszt anonimowego artysty rodem z Athos, autora pełnych tajemniczości figur drewnianych: „Woj z drużyny Mieczysława”, „Dzwonnik” oraz „Dobra gospodyni”. Prócz figur z Athosu warto też obejrzeć w Galerii Wiewiórczewskiej wystawę rzeźb dłuta Jana bnt. Gorawskiego, znaną już z ze starej Galerii Narodowej. Zawiera ona prace inspirowane sarmacką sztuką ludową, wykonane przeważnie z drewna. Szkoda, że obejrzeć je można dopiero po ściągnięciu na własny komputer archiwum zip; przydałoby się też dopracować opisy eksponatów. To jednak nie ujmuje im uroku; ciekawostką jest, między innymi, nieopatrzona tytułem rzeźba numer 2 z cyklu „Orchestra”, przedstawiająca starosarmackiego saksofonistę.

Kustosz Galerii zachęca wszystkich mieszkańców Sarmacji, zwłaszcza tych nowo przybyłych, do ujawnienia swoich plastycznych umiejętności. Za przedstawienie kolekcji własnych, autorskich prac można otrzymać stypendium wysokości 30 lt, jeśli natomiast na wystawę składałyby się prace stanowiące twórczą adaptację dzieł niesarmackich artystów, wysokość stypendium wyniesie 20 lt. W tym drugim wypadku pożądane jest osadzenie prac w realiach sarmackich.
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 318 razy.

Komentarze

2006-01-23 15:13 - autor: Wiktor hr. "Avistak" Szpunar
Tylko tak w ramach wyjasnienia :-) Wczoraj otworzylem
wystawe" Dał Wanda razu pewnego farby i rzekł: Oto są
farby - maluj." oraz SALON RZEZBIARSKI. Nie mowilem o
Wystawie Rzezb, ktora pochodzi z ery Galerii Narodowej :)
Salon Rozany dziala od reaktywacji, ale wczoraj dodalem 3
nowe prace. W stu procentach za to potwierdzam informacje,
iz przyjmuje wystawy i salony Sarmatow za - mysle - niezle
wynagrodzenie :)

2006-01-23 15:21 - autor: Wiktor hr. "Avistak" Szpunar
Dziekuje za informacje dotyczace budynku, sam nie wiedzialem
jak go opisac : ] Zenek i Sasza tym razem sie postarali (ich
poprzednia praca:
http://www.sarmacja.org/strona,teren,FER0037).

2006-01-23 15:33 - autor: Elijahu bnt "Rabbi" Rosenkranz
Ale nie do końca jestem pewien, czy o fachowy opis ;)

2006-01-23 15:35 - autor: Mariusz "Man" Przepiórski
Niemniej przyjemnie się go czyta.

2006-01-23 16:19 - autor: Wiktor hr. "Avistak" Szpunar
W rzeczy samej :)

2006-01-23 17:41 - autor: Mariusz "Man" Przepiórski
http://www.czat.sarmacja.prv.pl

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.026 sekundy