Dziś jest 25 maja 2020 r.
6576. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3503. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3203. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Wspólnota Sarmacji"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

22 maja 2005 r., 17:28 — Iulius Caius Caesar

JW Książę Piotr Mikołaj opublikował dzisiaj projekt statutu realnego stowarzyszenia, mającego na celu m.in. promowanie Księstwa Sarmacji. Do "Wspólnoty Sarmacji", bo tak nazywa się ów twór, należeć będą mogli obywatele Księstwa Sarmacji, mający skończone 16 lat, zaś główną władzą będzie najprawdopodobniej Sejm Walny, którego obrady będą odbywały się przynajmniej raz w roku. Ciągle zbierane są deklaracje przystąpienia do Organizacji, dzięki którym, twórcy będą w stanie lepiej oszacować kierunki rozwoju Wspólnoty Sarmackiej, oraz sprawniej zbudować struktury.

Prócz promowania Księstwa, WS będzie miała za zadanie utrzymywanie i rozwój systemów informatycznych KS, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, kształtowanie osobowości politycznej, edukację obywatelską i polityczną członków wspólnoty, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, upowszechnianie wiedzy informatycznej, historycznej, ekonomicznej, wojskowej, heraldycznej i weksylologicznej, oraz promowanie talentów artystycznych, kultury, sztuki, sportu i... Miasta Torunia - "realnej stolicy" Księstwa Sarmacji.

Brama Sarmacka przeprowadziła wywiad z pomysłodawcą i kierownikiem prac nad Wspólnotą - Księciem Piotrem Mikołajem Kozaneckim, twórcą i władcą Księstwa Sarmacji.

Radosne spojrzenie Księcia Piotra.Brama Sarmacka: Dzień Dobry!
Książę Piotr Mikołaj: Witam, Panie Redaktorze.
BS: Jak samopoczucie?
KPM: Muszę przyznać, że całkiem niezłe. Piękna pogoda, doskonały nastrój.
BS: Na kiedy przewiduje Książę rozpoczęcie działalności "Wspólnoty Sarmackiej"?
KPM: Dokładnego terminu podać, niestety, nie mogę. Musimy opracować statut, wyjaśnić wszelkie pytania dotyczące spraw podatkowych, wreszcie zebrać 15-osobowy komitet założycielski i dokonać rejestracji w sądzie. Nie wiemy, czy nie będziemy musieli dokonywać korekt w przedłożonych sądowi dokumentach. Mam jednak nadzieję, że pierwszy etap - czyli do złożenia dokumentów - ukończymy do końca czerwca.
BS: Ile, najprawdopodobniej, będzie wynosiło wpisowe?
KPM: Wpisowego jako takiego nie będzie. Uzgodniliśmy wstępnie, iż wpisowym będzie po prostu opłacenie składek z góry za najbliższe sześć miesięcy. Czyli sześć złotych, bowiem składka miesięczna będzie wynosić symboliczną złotówkę.
BS: Gdzie będą odbywały się spotkania członków, oraz obrady m.in. Sejmu Walnego?
KPM: Jednym z podstawowych celów Wspólnoty Sarmackiej ma być nawiązanie lub wzmocnienie więzi pomiędzy Sarmatami w miastach całej Polski. Nie wiemy zatem, gdzie będą odbywać się spotkania w Poznaniu, Krakowie, Warszawie czy innych miastach - to zależeć będzie od mieszkających tam Sarmatów. W Toruniu spotykamy się w klubie "Ambasada" (tym samym, w którym miał miejsce drugi Zjazd Sarmatów) i prawdopodobnie również tam będą odbywać się obrady Sejmu Walnego.
BS: Czy nie ma najmniejszej możliwości przystępowania do Organizacji osób mających mniej niż 16 lat? Jak dobrze wiemy, w Sarmacji jest kilku takich, aktywnych Sarmatów...
KPM: Na dzień dzisiejszy, nie. Nie jesteśmy w stanie po prostu przyjąć na siebie odpowiedzialności za osoby poniżej 16. roku życia - a, niestety, głównie z tym zagadnieniem wiążą się propozycje zapisów statutowych ustalających minimalny limit wieku na ustawowe 16 lat. Oprócz tej odpowiedzialności musielibyśmy dodatkowo organizować pisemne zgody rodziców, zapewne nie obyłoby się również bez rozmów wyjaśniających, uzgodnień. Na obecnym etapie jest to niemożliwe.
Niewykluczonym jest natomiast to, że w przyszłości - zgodnie z ustawą - moglibyśmy powołać jednostkę organizacyjną Wspólnoty Sarmackiej, grupującą właśnie Sarmatów w wieku poniżej 16 lat. Jest to jednak pieśń przyszłości.
BS: Z jakich powodów składanie deklaracji - przed powstaniem Wspólnoty - jest takie ważne?
KPM: Prawo o stowarzyszeniach stanowi, że komitet założycielski stowarzyszenia tworzy co najmniej piętnaście osób. Potrzebujemy więc informacji o tym, kto jest zainteresowany przystąpieniem do Wspólnoty Sarmackiej tak, aby sprawniej przeprowadzić całą procedurę rejestracyjną. Nie mniej ważne jest uzyskanie informacji o tym, gdzie ci Sarmaci mieszkają. Wspólnota Sarmacka ma strukturę terytorialną, więc szybkie powołanie oddziałów - Kasztelanii - po rejestracji jest niezbędne.
BS: Będzie jakiś "limit ilości" Kasztelanii na województwo?
KPM: Nie. Oczywiście, trudno spodziewać się tego, że w jednym mieście powstanie więcej, niż jedna kasztelania - ale zasadą będzie to, że jeżeli w danej miejscowości będzie co najmniej trzech zainteresowanych Sarmatów, kasztelania powstanie.
BS: Czy stworzenie realnej, sarmackiej Organizacji, nie jest błędem? Czy Państwa Wirtualne nie powinny pozostawać tam, gdzie powstały - w internecie?
KPM: Jestem przekonany, że nie. Dzięki Księstwu Sarmacji poznałem wiele wspaniałych osób, z którymi utrzymuję realny kontakt. Znajomość na tej płaszczyźnie ułatwia wiele rzeczy, myślę, że w dużym stopniu również mobilizuje do pracy. Wspólnota Sarmacka za cel stawia sobie także promocję Sarmacji, a nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszą rekomendacją jest rekomendacja osoby sobie znanej.
BS: Co jest rozumiane pod pojęciem "materiały promujące Księstwo Sarmacji"?
KPM: Flagi, plakaty, ulotki, broszurki, koszulki, znaczki pocztowe... Wszystko, co stworzy wyobraźnia i na co pozwoli budżet.
BS: W imieniu Bramy Sarmackiej, dziękuję za wywiad!
KPM: Również dziękuję. Wszystkich Sarmatów pragnę w tym miejscu zachęcić do składania wstępnych deklaracji pod adresem www.wspolnota-s.prv.pl. Pod tym adresem znajduje się również projekt statutu.
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 338 razy.

Komentarze

2005-05-22 17:44 - autor: Robert Janusz bar. C*****ski
Co do Ambasady ;))) Książę - jest wiele lepszych lokali ;P myślę, że to jedynie kwestia tego gdzie będziemy się woleli spotykać. Akurat Ambasada jest dla mnie... za zimna :D

2005-05-22 17:46 - autor: Iulius Caius bnt Caesar
Proponuję zrobić ziemianki pod Toruniem. :-)

2005-05-22 18:24 - autor: Marian "Mychcioos" Mielonka
Może poniemieckie bunkry na wale pomorskim? :))) Co do Wspólnoty - ładnie brzmi, szczytne (troche zadużo nawet chyba) cele, zobaczymy jak wykonanie. A czy Sarmacja nie jest taką jakąś wspólnotą??? Nie mówie o badziewnej LDKS, może jakieś forum, fajne, przejrzyste, przyjazne dla otoczenia? No ale- pomysł dobry. A co do limitu wieku - poczekamy 2, 3 lata i będziemy mogli przystąpić! Logiczne i genialne :)))

2005-05-22 19:23 - autor: Tomasz kaw. "avatar" Chojnacki
Panie mielonka, jakie formum i co mialoby na nim byc? Mam takie jedno stoi i nie wiem co z nim zrobic :D

2005-05-22 19:30 - autor: Książę Piotr Mikołaj
Robercie, Ambasada ma wiele wad (że zbyt zimno, to wiem, co zresztą jest jedną z wad najpoważniejszych) - ale ma też jedną, absolutnie niezaprzeczalną zaletę - tanie piwo i zawsze wolne miejsca. :-)

2005-05-22 20:16 - autor: Łukasz "Piecu" Dec
Czyli nawet dwie zalety :]

2005-05-22 20:23 - autor: Łukasz "Piecu" Dec
Mam pytanie: czy jeśli do ukończenia 16 lat brakuje mi 4 miesięcy to i tak nie mogę złożyć deklaracji?

2005-05-22 21:16 - autor: Iulius Caius bnt Caesar
Deklarację złożył Avistak, który ma (podobnie jak ja) 14 lat.

2005-05-22 21:33 - autor: Robert Janusz bar. C*****ski
Książę Drogi, są inne miejsca z tanim piwem ;) i wolnymi miejscami. Znacznie bardziej przytulne i cieplejsze wystrojem. Bardziej...klimatyczne.

2005-05-22 23:00 - autor: Książę Piotr Mikołaj
ŁD: Deklaracje internetowe są deklaracjami wstępnymi, mają cel głównie orientacyjny - proszę więc składać spokojnie. A za cztery miesiące przyjdzie czas na deklarację właściwą. :-)

2005-05-22 23:01 - autor: Książę Piotr Mikołaj
RC: Jakie? Nie mówisz o "Mefisto", prawda? :-)

2005-05-23 00:02 - autor: patryk "snoobik" bones
sadzac po nazwie tam napewno na chłód sie nie nazeka:P

2005-05-23 10:25 - autor: Michał "Karol Młot" Radecki
Ani na brak rozrywek :D

2005-05-23 21:23 - autor: Mateusz Niemilly
Sarmacki Katolicki Kościół- Wspomóż budowę Kościoła w Sarmacji- Poprzyj mnie- Piszcie- mateusz1021@wp.pl- A i dajcie mi namiary na Wniosek o Audiencję u Księcia

2005-05-23 22:16 - autor: patryk "snoobik" bones
jak mam pana poprzec jak jest pan az tak leniwy, ze nie chce sie panu poszukac strony z wnioskiem?

2005-05-24 07:20 - autor: Mateusz Niemilly
Już znalazłem, dzięki takiej cwanej wyszukiwarce na dole strony. Dowiedziałem sie też od pana Michała Radeckiego, że już takowy kościół istnieje

2005-05-24 11:45 - autor: Michał bnt Radzki
Vivat Książe!!!

2005-05-25 13:28 - autor: Wiktor hr. "Avistak" Szpunar
WSPOLNOTA SARMACJI ma teraz swoj odpowiednik skierowany do mlodziezy, zapraszam wszystkich mlodocianych Sarmatow do stowarzyszenia MLODZI SARMACI, ktorego witryna znajduje sie pod adresem: http://www.nasza.sarmacja.net/mlodzi

2005-05-25 18:03 - autor: Marian "Mychcioos" Mielonka
Lepiej zajmij się maratonem, avi. Bez urazy ofkors. Pozdrawiam. O której się zaczyna spotkanie na czacie???

2005-05-25 19:05 - autor: patryk "snoobik" bones
20

2005-05-25 22:15 - autor: Iulius Caius bnt Caesar
Właśnie. Czekamy już miesiąc na maraton!

2005-05-26 09:40 - autor: Karol "Doluch" Dolega
Czemu w Sarmacji z okazji # lat Sarmacji nic sie nie dzieje w państwie???!!! Powinny być jakieś obchody tego dnia!!!

2005-05-26 13:09 - autor: patryk "snoobik" bones
to zoorganizuj.

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.047 sekundy