Dziś jest 31 marca 2020 r.
6521. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3448. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3148. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Rząd popiera secesję?"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

26 kwietnia 2010 r., 19:39 — Mateusz Cezar

Łacińskie słowa "Libertas Omnia Vincit" - tłumaczone jako "Wolność wszystko zwycięża" - od zawsze stanowią dewizę Narodu Sarmackiego, a ich głęboki sens powinien przyświecać członkom Rządu Jego Książęcej Mości w każdej, nawet tak trudnej, sytuacji.

Nie od dzisiaj wiadomo, że unia łącząca Księstwo Sarmacji oraz Rzeczpospolitą Sclavinii i Trizondalu dawno już stała się fikcją. Związek ten nie przynosi satysfakcjonujących korzyści zarówno obywatelom Księstwa Sarmacji, jak i mieszkańcom Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu. Przepaść dzieląca nasze Narody jest zbyt wielka, by można ją było zasypać, zaś Sarmaci potrzebują wewnętrznego zespolenia jak nigdy wcześniej. Biorąc pod uwagę silną tożsamość narodową, jaka wykształciła się w Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu, nietaktem byłoby w dalszym ciągu narzucanie temu krajowi sarmackiego zwierzchnictwa. Wolność stanowi zbyt dużą wartość, by nie zrozumieć naturalnych dążeń narodów do samostanowienia.

Rząd Jego Książęcej Mości, mając na uwadzę dobro zarówno Księstwa Sarmacji, jak i Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu, popiera działania niepodległościowe podejmowane przez mieszkańców Sclavinii i Trizondalu. Osobiście wierzę, że Jego Książęca Mość wyrazi zgodę nie tyle na "zerwanie" unii, co na jej zakończenie - w zgodzie i z pożytkiem dla obu krajów.

(-) Mateusz Cezar,
Kanclerz Księstwa Sarmacji
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 1 czytelników. Średnia nota: 5
Artykuł czytano 354 razy.

Komentarze

2010-04-26 19:50 - autor: Marcel v-hr. Hans
To stanowisko jest rozsądne i pełen szacunek dla rządu!

2010-04-26 19:50 - autor: Jan kaw. Dmowski y Potocki
Cieszy mnie taki głos rozsądku!
Jednak wątpie, by JKM zmienił swoje decyzje.

2010-04-26 19:53 - autor: Tomasz bnt Czunkiewicz
Brawo!
Dziękuję bardzo za solidarność i zrozumienie.
Dla nas to naprawdę wiele znaczy.
Dziękuję.

2010-04-26 19:59 - autor: Marcin Komosiński
Gratuluję rozsądku.

2010-04-26 20:06 - autor: Jack diuk O’Neill
Panie Kanclerzu...narzucanie zwierzchnictwa...przecież ten kraj sam podpisał taką a nie inną Unię z Księstwem Sarmacji.
Ja nie mówię, że ta unia ma za wszelką cenę trwać - ale przynajmniej nie wpisujmy się w kłamliwą argumentacje.

2010-04-26 21:29 - autor: Marcel v-hr. Hans
Michał, a teraz ten kraj chce z niej wystąpić. Jeśli nie może to co to jest jak nie narzucanie własnej woli innym?

2010-04-26 22:13 - autor: Jack diuk O’Neill
Ale to jest umowa pomiędzy dwoma państwami, więc proszę nam nie narzucać własnej.

2010-04-26 22:27 - autor: Marcel v-hr. Hans
To jak to, teraz my Wam narzucamy naszą?
Michał tu chodzi o prawo do samostanowienia narodów, a nie o jakieś umowy. Chcemy to zrobić godnie i odpowiednio, chociaż już dziś wszyscy możemy machnąć ręką, kupić serwer i bawić się już w niepodległej Rzeczpospolitej ;)

2010-04-26 22:40 - autor: Jack diuk O’Neill
Tu sytuacja nie jest taka prosta. Ja w ogóle nie wiem czy tu Samostanowienie ma zastosowanie, ale jeśli już to jest ono dopuszczalne tylko i wyłącznie w zgodzie z prawem danego państwa(Tu: Księstwa Sarmacji)... Do tego dochodzi fakt, że RSiT posiada swoją Państwowość, kwestią nie jest tylko zerwanie unii.
Jest też tu Konstytucji RSiT, która mówi o Suwerenie Księciu Sarmacji, a nie kto inny ją uchwalił niż RSiT.
Stąd też uważam, że Skoro w ogóle JKM zarządził to referendum to powinniście zachowywać się godnie.
I nie szkodzić sobie i nam na każdym kroku.

2010-04-26 22:47 - autor: Marcel v-hr. Hans
A wyobrażasz sobie, żeby w konstytucji RSIT widniał zapis, że jedynym jej suwerenem są Narody RSiT? Kto by Ci to podpisał? Może Ty po pijaku gdybyś był regentem, albo ktoś inny odurzony, ale na pewno żaden Książę :)

2010-04-26 22:52 - autor: Marcel v-hr. Hans
Jeszcze w kwestii szkodzenia sobie i Wam. My sobie nie szkodzimy, z Wami dyskutując. Wam zwiększamy aktywność. A opinia w v-świecie? No cóż każdy ma taką na jaką sobie pracuje...

2010-04-26 22:55 - autor: Marcin Komosiński
Słowo się rzekło, RSiT opuści Sarmację niezależnie od wyniku referendum. Ono tylko odpowie na pytanie czy uda się tego dokonać w zgodzie czy też nie.

2010-04-26 23:05 - autor: Jack diuk O’Neill
@Marcel: Wyobrażam Sobie, że takie coś mogłoby być możliwe.
Ja wam nie ufam niestety w kwestii wciągania w to inne państwa-sorry.

2010-04-26 23:11 - autor: Marcel v-hr. Hans
A ja nie... Bo inaczej byśmy byli suwerenni.
Hmm myśmy nikogo nie w ciągali, my bez polityki zagranicznej? No proszę Cię! My mamy tylko prasę ;)

2010-04-26 23:33 - autor: Michael mar. von Lichtenstein
Dodam trzy grosze od siebie:

1. Termin "zerwanie unii" jest prostacki, nieelegancki i mało profesjonalny. Wypowiedzenie traktatu o unii - jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

2. Korzyści było sporo, wzajemnych mogło być jeszcze więcej - niestety od dłuższego czasu nieliczne grupy osób po obu stronach lansowały niezdrową kampanię wzajemnego ostracyzmu i tworzenia sztucznych podziałów, wypierając konstruktywną współpracę. Efekt jaki jest taki widzimy.

3. Sprawy zaszły za daleko - RSiT chce odejść, w porządku uszanujmy to - skoro władze przez szereg czasu zaniedbały wzajemne stosunki, to teraz nie ma co się budzić z ręką w nocniku - rozstańmy w uprzejmej atmosferze pełnej wzajemnego szacunku (choć co do tego szacunku to zarówno w RSiT jak i KS są osoby które znaczenia tego słowa nie rozumieją, a to zapewne z racji jegoż braku w swych słownikach).

4. RSiT chce być suwerenne - pozwólmy im na to, wraz z kompletem obowiązków i przywilejów tego stanu. Bądźmy uczciwi wobec siebie - odłóżmy na bok pomysły o podwójnych obywatelstwach, unii personalnej. RSiT musi być świadoma, że za swoje dalsze losy jest w pełni i wyłącznie odpowiedzialna. Wybór został już dokonany, zdecydowali się opuścić KS - niech i tak będzie. Nie zamykajmy się jednak na nich - może kiedyś ktoś z RSiT zechce działać na powrót także i w KS - wtedy oczywiście przyznanie na powrót obywatelstwa sarmackiego poprzedzonego stosownym zrzeczeniem się obywatelstwa RSiT - powinno być możliwe.

2010-04-27 06:54 - autor: Henrikas Daktaras
Widzę, że niektóre osoby chcą za wszelką cenę zatrzymać tu RSiT, przy sobie. A powiedzcie mi, jaka z tego korzyść? Czy ludzi zniewoleni (czyli mieszkańcy RSiT) poruszą choć palcem, by działać na dobro Sarmacji? Nigdy.

A Rządowi KS dziękuję za taką decyzję.

2010-04-27 09:38 - autor: Szymon bar. Nowicki
Korzyścią z Unii z Księstwem była większa aktywność, do której się dopiero niedawno przekonałem, lecz - jestem gorącym przeciwnikiem trzymania kogoś, kto nas ma głęboko gdzieś. Skoro naród RSiTowski chce być samodzielny - proszę bardzo, nie widzę problemu, który wywlekacie. Każda część Księstwa, niezależnie od tego, czy powstała z Unii bądź Inkorporacji (jak Baridas i Teutonia), czy też była "rdzennie sarmacka" ma prawo myślę do odłączenia - jeśli robi to bez jakichś chorych krzyków i puczu (jak Wolna Republika Morvan).

2010-04-27 21:28 - autor: Michael mar. von Lichtenstein
Ja bym unikał także słowa zniewolenie :) RSiT miało olbrzymią autonomię to jedno - drugie, związek KS i RSiT opierał się na umowie międzynarodowej - którą można wypowiedzieć, gdy tylko zajdzie taka wola co najmniej po jednej ze stron :)

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.039 sekundy