Dziś jest 31 marca 2020 r.
6521. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3448. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3148. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Elekcja24: Skarbnikow"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

10 stycznia 2010 r., 16:45 — Mateusz Cezar

Mateusz Cezar: Jakie jest Twoje zdanie nt. głównego kontrkandydata - Lorda Wandera?

Matwiej diuk Skarbnikow: Lord Wander jest bardzo mocnym kontrkandydatem - z czego się cieszę. Gdyby nie jego osoba to, z dużą dozą prawdopodobieństwa, sam bym nie kandydował. Od początku mówiłem, że tylko bardzo zła sytuacja na liście oczekiwanych kandydatów mnie do tego skłoni. I tak. Nie jest to niewłaściwy dobór słów. Uważam, że ewentualne zwycięstwo Lorda Wandera to jak chwytanie się brzytwy gdy tuż obok dryfuje komfortowy jacht z pełną lodówką.

MC: Metafora z lodówką nie była zbyt skromna. Czy elekcja nie przeradza się przypadkiem w zwykłą, przedwyborczą kampanię?

MS: Doszło do scenariusza którego wielu z nas by chciało uniknąć. Ale skoro już kręcimy film według tego napisanego przez Księcia Seniora Daniela Łukasza, to obowiązkiem każdego Sarmaty jest zrobienie wszystkiego co w jego mocy aby kolejny odcinek nie był jeszcze gorszy - w tym przypadku oderwany całkiem od wieloletniej fabuły.

MC: Czy mógłbyś wymienić trzy powody, dla których warto na Ciebie zagłosować?

MS: Powody mógłbym wymieniać cały wieczór. Ale jeżeli tylko trzy to, na przykład:
1. Jestem przeciwnikiem załatwiania spraw po kątach i przedstawiania opinii publicznej dopiero przesądzonych już decyzji.
2. Gwarantuję stabilną i otwarta atmosferę dla dyskusji o reformach którą również zamierzam wzbudzać własnymi projektami.
3. Nie będę samozwańczym sędzią gdyż znam swoje ograniczenia w zakresie prawa.

MC: Jaka jest - według Ciebie - Twoja największa wada jako kandydata na Księcia?

MS: Właśnie słaba znajomość i praktycznie brak zainteresowania naukami prawnymi. Dlatego też można się spodziewać, że będę polegał w pełni na powszechnie uznawanych autorytetach w tej dziedzinie - mam nadzieję, że zasiadających w Sądzie Najwyższym.
Ogólnie rzecz biorąc gdy zastanawiam się nad swoimi wadami, to odnoszę wrażenie, że mogą one być bardziej zaletą niż wadą.

MC: Opowiadałeś się za resetem systemu gospodarki.

MS: Tak - wiedząc, że nie przejdzie. Od początku popierałem reset z odszkodowaniem w libertach za utracony majątek.

MC: Popierałeś reset tylko dlatego, że nie miał szans przejść? Jaki jest sens wypłacania odszkodowań za majątek po wcześniejszym jego odebraniu?

MS: Chodziło o oczyszczenie systemu z gruntów, towarów i budynków... Być może przedsiębiorstw. Odszkodowania mają sens jeżeli równoczesne zmiany w systemie uniemożliwiają odtworzenie tego samego majątku - nieproduktywnego z punktu widzenia sarmackiej gospodarki. Natomiast pozostawiają środki na konsumpcję - która jest zjawiskiem dobrym i pożądanym.
Powiem nawet więcej. Poparłem ten projekt nie czytając go. Była to deklaracja ideowa. System wymaga zmian, według obozu kontrkandydata nawet całkowitej jego wymiany. Zpieniężenie majątków byłoby najkrótszą drogą do ożywienia popytu w odradzającym się Syriuszu.

MC: Uważasz, że ostatnie dekrety Księcia Daniela były konstytucyjne?

MS: Nie mnie o tym sądzić. W moim prywatnym odczuciu ich dobroczynny wpływ na Księstwo budzi poważne wątpliwości, a tak przeprowadzony reset pogwałcił wolności które powinny być szanowane nawet gdyby ich w konstytucji nie gwarantowano. Tak jak pisałem, mamy na szczęście w Księstwie osoby które będą mogły to ocenić w ramach swoich kompetencji i obowiązków służbowych.

MC: Jakie będą Twoje pierwsze decyzje, gdy zasiądziesz na tronie?

MS: Wybór komnaty na sypialnię, uzupełnienie barku, zatrudnienie kucharza. Potem zakończenie stanu wyjątkowego, zarządzenie wyborów do IP, anulowanie tych decyzji, których skutki będzie się dało anulować. Kilka propozcyji reform. Poważna rozmowa z Kanclerzem oraz diukiem Koniasem o szybkim wprowadzeniu w systemie ograniczeń anymonopolowych (+ szybka konsultacja społeczna) i uruchomieniu obowiązków systemowych.

MC: Dziesięć zdań Twojej opinii nt. działalności Interrexa.

MS: Głównym błędem jaki popełnia jest brak komunikacji ze społeczeństwem, nawet jak dzieje się coś pozytywnego. Odnosi się wrażenie, że umyślnie prowokuje. Sama elekcja przeciąga się tylko częściowo z jego winy. Państwo nie było przygotowane na elekcję, wykazy obywateli były nie całkiem aktualne a prawo regulujące elekcję nie unormowało kwestii fali powrotów i ubiegania się o zwrot obywatelstwa. Nagła abdykacja, chociaż może planowana już wcześniej, zostawiła sporo bałaganu który Interrex musiał wziąć na siebie. Być może swoimi działaniami łamie prawo a na pewno zasady współpracy i współżycia w państwie wirtualnym. Żądania by Regenta powiesić są zdecydowanie przesadzone gdyż nie ma takiej krzywdy której nie można łatwo naprawić w większej jej części. Jeżeli zostanę Księciem na pewno będę chciał porozmawiać z Regentem o jego przyszłych planach w Księstwie gdyż ludzie obdarzeni taką niezłomnością i konsekwencją są nam potrzebni. Może nie koniecznie na najwyższym urzędzie w panstwie ale jednak są. A to jest dziesiąte zdanie w którym pragnę życzyć Interrexowi dużo zdrowia.
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 1 czytelników. Średnia nota: 5
Artykuł czytano 407 razy.

Komentarze

2010-01-10 22:14 - autor: Matwiej diuk Skarbnikow
Stare zdjęcia ;) Mógłbym dostarczyć o wiele korzystniejsze.

2010-01-10 22:17 - autor: Mateusz Cezar
Toć prosiłem ;-)

2010-01-10 23:00 - autor: Lord Darth diuk Wander
To na tle Monako (?) bardzo korzystne.

2010-01-11 10:37 - autor: Marceli Baldachim Khand
Podoba mi się odpowiedź co do odszkodowań. Jest to zresztą model, który w praktyce sprawdził się w Cintrze, przy przejściu z jednej wersji na drugą - gdy chodziło właśnie o wyzerowanie zapasów i budynków. Ludzie dostali ekwiwalent w engelsach - i NIKT - nie miał pretensji. Co do zdjęć - imo też dobre

2010-01-11 15:12 - autor: Henryk K. mar. Leszczyński
Kurdę, słabe te wywiady;p

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.038 sekundy