Dziś jest 29 lutego 2020 r.
6490. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3417. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3117. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "O rządzie w Sarmacji w najbliższych miesiącach"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

10 października 2009 r., 23:15 — Książę Daniel Łukasz

Przez następne miesiące będę musiał intensywnie poświęcić się obowiązkom świata realnego. W przypadku niedługich nieobecności zazwyczaj na cały jej czas powoływany jest jeden Regent trzymający stery Sarmacji, kiedy ja nie mogę poświęcić Krajowi wystarczającej uwagi. Rzecz w tym, że nie będzie mnie o wiele dłużej niż zwykle. Od 13 października bieżącego roku aż do końca maja (z rozsądnymi przerwami) trwać będą rządy regentów lub rad regencyjnych.

1) Tytułem ramowego wyjaśnienia należy powiedzieć, że każda z kilku regencji, która nastąpi w niedługim czasie, trwać będzie od dwóch tygodni do okresu nieprzekraczającego półtora miesiąca. Pomiędzy każdą regencją następować będzie krótka przerwa w wymiarze, jak sądzę, około tygodniowym. Uprawnienia regentów i rady regencyjnej pozostaną niezmienione. Przedstawiciele Korony w okresie mojej nieobecności będą dysponowali wszystkimi przynależnymi mi prawami suwerennymi, za wyjątkiem wyrażania zgody na zmianę Konstytucji, wyznaczania mojego następcy, prerogatyw odnośnie tytułów szlacheckich i arystokratycznych, powoływania Marszałka Izby Senatorskiej oraz zmiany dekretu o sukcesji, dekretu o radzie regencyjnej i dekretu o regencie.

2) Tytułem uzupełnienia: będę osiągalny w bardzo ograniczonym zakresie. Ograniczonym na tyle, że będę w pewnym stopniu kontrolował kierunki polityki zagranicznej (o niej dalej) i opiekował się honorami państwowymi, ale kontakt ze mną będzie ograniczony. Wszelkimi bieżącymi sprawami będzie zajmował się urzędujący Regent.

Chciałbym, aby Regenci przystępowali do pracy obejmując Państwo w stopniu jak najbardziej uporządkowanym. Dlatego też zacząłem zajmować się zaległymi sprawami, który — ze względów realnych, które spowodowały moją małą aktywność w ostatnim czasie — nie zdążyłem poświęcić należnej im uwagi.

3) Marszałek Izby Senatorskiej. Przed niespełna kilkoma godzinami potwierdziłem w sposób urzędowy rezygnację Jaśnie Oświeconego diuka Kościńskiego z urzędu Marszałka Senatu oraz powierzyłem przewodniczenie obradom izby wyższej parlamentu Jaśnie Wielmożnemu Dariuszowi markizowi Makowskiemu. Byłemu już Marszałkowi pragnę podziękować za kilkumiesięczny wysiłek, natomiast jego następcy — serdecznie pogratulować i życzyć powodzenia.

4) Polityka zagraniczna. Izba Poselska uchyliła dekret z mocą ustawy, który w zamyśle miał zrealizować ustalenia pomiędzy mną a Kanclerzem, Wielmożnym v-hr. von Lichtenstein-Rozmanem. Decyzję tę przyjmuję i do ogłoszenia pierwszej regencji spotkam się z Kanclerzem, aby przestudiować zaistniałą sytuację oraz wypracować rozwiązanie, które będzie naszym zdaniem najkorzystniejsze dla Państwa i do zaakceptowania przez możliwie najszerszą liczbę osób. Jedną z opcji do rozważenia jest powrót prerogatyw w zakresie polityki zagranicznej do Rządu i przywrócenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako organu administracji rządowej.

4.1. Pomimo, że projekt dekretu o polityce zagranicznej był już przygotowany i przeszedł przez etap konsultacji społecznych, nie widziałem głębszego sensu w brnięciu w rozwiązanie, którego podstawa prawna przestała istnieć. Stąd też pojawiły się opóźnienia, które zaniepokoiły niektórych obywateli. To, jak sprawa zostanie ostatecznie rozwiązana, zostanie przedyskutowane w czasie rozmowy, o której mowa powyżej.

5) Pierwszym regentem, jaki będzie sprawował prerogatywy Korony, zostanie książę Trzyczaszkowa i Prokurator Generalny, Jego Książęca Wysokość Jakub. Jego regencja potrwa dwa tygodnie licząc od dnia trzynastego października.

Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 351 razy.

Komentarze

2009-10-10 23:52 - autor: Michael mar. von Lichtenstein
Imo nie ma sensu odkręcać raz podjętej zmiany w dziedzinie PZ, zwłaszcza że jest to jedna ze słuszniejszych zmian. W IP leży projekt regulujący tą kwestię - osobiście mi się podoba i uważam że jego przyjęcie wraz z nowelizacją konstytucji w niezbędnym i wymaganym dla wprowadzenia projektu zakresie - jest jak najbardziej sprawnym wyjściem.

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.041 sekundy