Dziś jest 25 maja 2020 r.
6576. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3503. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3203. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Kodeks Wykroczeń i straszne słowo na "d"."

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

15 sierpnia 2009 r., 18:08 — Ivo Marijah Paranoja de Folvil-Arped

W ostatnim czasie przez Listę Dyskusyjną Księstwa Sarmacji (niektórzy aktywiści kręgów prawicowych twierdzą, iż sarmackość listy bywa dyskusyjna, my jednak trzymamy się nazwy tradycyjnej) przetoczyła się dyskusja na temat projektu zmian w Kodeksie Wykroczeń autorstwa Kwaziego, przedstawioną do debaty przez Jaśnie Oświeconą posłankę Carter. Projekt ma łagodzić dotychczasowe restrykcyjne zapisy i dopuszczać niektóre wulgaryzmy jeśli pasują do "poziomu dyskusji". Karane ma być natomiast użycie "wyrazów wulgarnych, nieadekwatnych do kontekstu dyskusji, w sposób narzucający ich odbiór". Jak zaznacza Jaśnie Oświecona posłanka Carter:

"Obecne przepisy zbyt daleko ograniczają swobodę wypowiedzi mieszkańców KS w miejscach publicznych. Nawet lekkie wulgaryzmy użyte bez złych intencji są nielegalne. Pragnę, aby przykładowe zdanie: "Chodźmy na dupy!" przestało być przedmiotem zainteresowania GNKS."

Oprócz głosów poparcia ze strony osób o nastawieniu lewicowym, odezwały się również osoby które takim pomysłom mówią stanowcze "nie!". Jednym z głównych przeciwników jest znany monarchista, tradycjonalista i konserwatysta, przyjaciel dzieci i opiekun pielgrzymów - Lord diuk Wander. Widzi on w projekcie owym zagrożenie dla sarmackiej tradycji i tożsamości, a także tendencje wandeizacyjne:

"Postępująca wandeizacja Sarmacji budzi mój głęboki niepokój, sprzeciw i opór moralny. Na wygwiazdkowanej d*pie zbudowaliśmy ten kraj i nawet jeśli czasem osuwa się z jej wzgórków i pochyłości, winien na niej trwać!"

Popiera go znany obrońca hiperpoprawności inż. Jakub "JKW" Bakonyi.

Jak potoczą się losu projektu, trudno powiedzieć, dodać możemy jedynie, że jest to kolejne z niezliczonych starć zwolenników gwiazdek i ich przeciwników, odsłona konfliktu podskórnie i dogłębnie przenikającego Sarmację od jej zarania. Być może spór o wulgaryzmy jest częścią sarmackiej (a także wandejskiej) tożsamości i zakończenie go jednym projektem należy traktować jak zamach na narodowe dziedzictwo?

Na to pytanie musicie sobie, Drodzy Czytelnicy, odpowiedzieć sami, gdyż Redakcja nie ma na to czasu, ochoty oraz wystarczającej wiedzy lingwistyczno-socjologiczno-ideowo-historycznej.

Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 404 razy.

Komentarze

2009-08-15 18:31 - autor: Bartosz hr. von Thorn-Mackiewicz
Wzór artykułu bramosarmackiego. Informacyjny, obiektywny, ale nie krótki i napisany fajnym językiem.

Domagam się jeszcze.

2009-08-16 20:26 - autor: Mateusz v-hr. von Lichtenstein-Iontz
Mam wrażenie, że znaczna część przeciwników w ogóle nie czytała projektu.

Ale artykuł fajny.

2009-08-16 22:26 - autor: Marcel v-hr. Hans
Ja popieram projekt ;)

Super, że BS wydaje też własne artykuły poza Komunikatami Korony itp.

2009-08-17 11:02 - autor: Krzysztof St. M. Konias
Może i projekt jest "niesarmacki", ale w programie NOT znalazł się dlatego, że był praktyczny.

2009-08-18 15:12 - autor: Michał Maria Groń-Kapiszon
Precz z dupą, wiwat d*pa!

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.061 sekundy