Dziś jest 25 maja 2020 r.
6576. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3503. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3203. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Trybunał Stanu znowu w Sejmie"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

06 kwietnia 2009 r., 13:13 — Brama Sarmacka

Projekt zmiany Konstytucji wprowadzający instytucję Trybunału Stanu ponownie znalazł się w Lasce Marszałkowskiej Izb Połączonych. Wnioskodawcą jest raz jeszcze Michał diuk Łaski, który jako pierwszy zaproponował 19 marca 2009 r. utworzenie w Sarmacji organu sprawdzającego naruszenia Konstytucji, ustaw lub narażenie na szkodę sarmackiej Racji Stanu.

Po złożeniu przez diuka Łaskiego projektu w Izbach Połączonych po raz pierwszy, Książę zapowiedział w swojej proklamacji zarządzenie na dni 3—5 kwietnia br. referendum w sprawie utworzenia Trybunału Stanu. Jego wyniki zostały ogłoszone wczoraj. Większość głosujących poparła ideę, jednak wynik referendum nie jest wiążący (a więc projekt nie został przyjęty przez obywateli w drodze referendum). Aby ustawa została przyjęta, za utworzeniem TS musiałoby opowiedzieć się co najmniej 1/3 z grona 160 obywateli sarmackich.

Ustawa jednak przepadła w referendum, a dziś pomysłodawca utworzenia instytucji ponownie zgłasza projekt do Izb Połączonych sarmackiego Sejmu. Projekt, pomimo dużej rzeszy zwolenników, ma również przeciwników. Nie wiadomo, czyje głosy przeważą w obu Izbach. Wnioskodawca jest przekonany, że w związku ze zdecydowanie pozytywnym wynikiem przeprowadznego referendum, „jego wyniki będą respektowane, mimo, iż wymagane przez Konstytucję większości nie zostały osiągnięte”. Diuk Łaski zastrzegł również, że ma identyczną opinię o wyniku referendum w sprawie inkorporacji Królestwa Nowej Teutonii: „uważam, że i w tym przypadku wynik referendum powinien być uszanowany”.

Projekt diuka Łaskiego jest po części oparty na przepisach polskiej Konstytucji. Dlaczego diuk Łaski nie zgłosił projektu odrębnej Ustawy Konstytucyjnej, jaką rozpatrywali w referendum obywatele? „Projekt znajdujący się obecnie w Izbach Połączonych jest bardziej elastyczny, gdyż nie zawiera w sobie określenia konkretnych kar. Nie chciałem również tworzyć nowej Ustawy Konstytucyjnej, dlatego zgłosiłem projekt nowelizacji Konstytucji. I w moim projekcie odpowiedzialności przed TS podlegają tylko osoby sprawujące funkcje kierownicze.”

Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 6 czytelników. Średnia nota: 4.16667
Artykuł czytano 446 razy.

Komentarze

2009-04-06 15:16 - autor: Michael hr. von Lichtenstein
Czyli będą równi i równiejsi, deptania praworządności ciąg dalszy.

2009-04-06 15:42 - autor: Michał diuk Łaski
Panie Pośle Lichtenstein, ten projekt jest takim samym projektem jaki zgłosiłem wcześniej, zmieniła się jedynie jedna data obligacji do wydania uregulowań.
Jeśli mój pogląd, że większe przywileje, a także obowiązki z zakresu kompetencji związanych z wyższą funkcją niesie za sobą również większą odpowiedzialność powoduje tą nierówność, to i owszem jest tu gradacja.

2009-04-07 10:16 - autor: Ewa Katarzyna Sarmacka
Khand napisał: Doskonały pomysł! Szkoda, że prawo nie działa wstecz! Przydałby się wystarczająco silny organ dla osądzenia tzn. KONIA

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.045 sekundy