Dziś jest 25 maja 2020 r.
6576. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3503. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3203. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Program wyborczy OPD"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

28 stycznia 2009 r., 18:50 — Bartosz von Thorn-Mackiewicz


OPD

Zapewne jeszcze nie wszyscy Państwo kojarzycie Obywatelską Partię Demokratyczną. Partia ta wywodzi się ze Sclavinii, gdzie jako regionalna partia osiągała spore sukcesy. Parę miesięcy temu OPD spróbowało swoich sił na arenie sarmackiej startując w wyborach do Izby Poselskiej. Dotychczas były to jednak tylko skromne próby, a w tej chwili startujemy w wyborach pełną gębą. Wierzymy, że nasi trzej kandydaci są w stanie przebić się do Izby Poselskiej i uzyskać mandaty poselskie.

Jesteśmy wciąż młodą i rozwijającą się partią, dość powiedzieć, że są to pierwsze wybory, w których startujemy z pełnym zapleczem, już nie tylko Przewodniczący reprezentuje partię tylko wszyscy członkowie. Jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie pomóc Księstwu w obecnej sytuacji oraz chcemy przynajmniej spróbować przywrócić Sarmacji to co zostało dawno zapomniane. Dlatego też startujemy pod hasłem "1. Sport, 2. Kultura, 3. Rozrywka czyli OPD na raz, dwa, trzy!".

Wielu mieszkańców Księstwa zapomniało, że Sarmacja to mimo tego, iż jest symulatorem życia służyła głównie po to, byśmy poprzez rzeczywistą pracę bawić się z innymi. V-świat to nie jest tylko i wyłącznie gra polityczna, o czym ostatnimi czasy wiele osób zapomniało. Prawie wszyscy myślą wyłącznie o władzy i polityce, a gdzie zabawa? Gdzie przyjemność z tego co robimy, wspólna rywalizacja w różnych konkursach czy tworzenie co raz to lepszych inicjatyw?

Wystawiamy do Izby Poselskiej trzech posłów - więcej nam reprezentantów w Izbie nie potrzeba. Nie chcemy mieć większości. Bardziej od władzy zależy nam na realizacji naszego programu, a przede wszystkim chcemy rozbudzić Sarmację. Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe do osiągnięcia.

Jednym z głównych celów jest aktywizacja samorządów. Łatwo powiedzieć, ale dużo trudniej to zrobić. Tak jak już było to planowane chcemy na miejsce rankingu miejscowości  prowadzić ranking prowincji i Krajów Koronnych, który też będzie zawierał punkty za aktywność na stronie miasta czy ich estetykę. Chcielibyśmy również, żeby Rząd wysyłał do każdej prowincji i KK swoich przedstawicieli. Rząd musi wspierać samorządy! Przedstawiciel ten byłby obserwatorem, pomagałby dobrą radę oraz w razie większe problemy  rzekazywał Kanclerzowi, który wspólnie z Rządem pomógłby w znalezieniu rozwiązania. Samorządy muszą wiedzieć, że mają wsparcie, z którego mogą w każdej chwili skorzystać.

Kolejna sprawą jest zbyt duża ilość miast. Wiele miast powoduje rozproszenie aktywności, która mogłaby skupić się na jednym mieście. Nie ma potrzeby ich utrzymać, lepiej je po prostu usunąć, a aktywność mieszkańców skupić na jednej czy dwóch miejscowościach, pamiętając oczywiście o historii tychże miejscowości. Chcielibyśmy jako partia wywodząca się ze Sclavinii, doprowadzić do połączenia Sclavinii i Trizondalu, co zmniejszyłoby ilość samorządów, a zyskała by na tym ich aktywność.

Dzięki zmniejszeniu ilości miast mogłoby się pojawić miejsce na nowe prowincje, których powoływanie to w tej chwili dość długa procedura. Chcemy, żeby tak jak kiedyś o tworzeniu nowych prowincji decydował Książę. Skróci to cały proces tworzenia, a Książę odzyska dawny przywilej, z których do dziś niewiele już przetrwało.

Chcielibyśmy także przywrócić Marszałkowi obowiązek informowania o bieżących pracach Izby Poselskiej na Liście Dyskusyjnej Księstwa Sarmacji, co spowodowałoby większą wiedzę opinii publicznej na ich temat - nie każdy ma czas na zaglądanie do Biuletynu, czasami wygodniej jest sprawdzić pocztę, a także możliwość dyskusji i komentarzy odnośnie tychże prac.

Brama Sarmacka od dłuższego czasu jest tylko problemem dla kolejnych Rządow, ale i tutaj OPD ma swój pomysł na aktywizację. Do tego będziemy potrzebować Kanclerza, który przede wszystkim będzie musiał zająć sią administracją, czyli znajdowaniem ludzi niż samym pisaniem. Redaktorzy się znajdą, zwłaszcza, że nie muszą dołączać do redakcji, tylko mogą pisać pojedyńcze artykuły, raz na pewien czas. Szerzej o tym rozwiązaniu wypowiemy sięa jeszcze po wyborach.

Przypływ nowych mieszkańców do Sarmacji dawno zwolnił tempa, dlatego tak jak zawsze problem promocji Księstwa Sarmacji nas nie omija. Chcemy więcej debat publicznych nad tym gdzie i jak powinniśmy promować Sarmację. Do kogo powinniśmy się zwracać i w jaki sposób. Następnie poprzez utworzenie specjalnej grupy osób, spróbować zrealizować te założenia. Z działań tych grupa ta pisałaby raporty, które ponownie trafiałyby do debaty publicznej. Możliwe, że wspólnymi siłami osiągnęlibyśmy sukces.

Na koniec zostawiliśmy nasze najważniejsza założenia czyli wracamy do naszego hasła "Sport, Kultura i Rozrywka". Sport w Sarmacji jest obecnie na słabym poziomie, regularnie działają jedynie ligi piłkarskie, które jednak są zamkniętym światem dostępnym jedynie dla uczestników. SLP to prywatna inicjatywa, a Rząd nie ma na nią żadnego wpływu.  Chcielibyśmy, żeby poprzez finansowanie przez Rząd takich inicjatyw, związki te musiałyby spełniać pewne warunki postawione przez Rząd. Wymaga to kolejnych wydatków, ale na wspieranie inicjatyw, dzięki którym możemy się wspólnie cieszyć i niejako bawić, jest tego warta.

OPD bez względu na to czy będziemy liczącą się partią w Izbie Poselskiej najbliższej kadencji, będzie dążyć do propagowania sportu i rozrywki. Wielu naszych członków od dawna angażuje się w sportach i będziemy to kontynuować z jeszcze większym efektem. Chcemy rozszerzyć ilość dyscyplin sportowych i tak, już w tej chwili zaczyna się ponownie sezon skoków narciarskich, wkrótce będzie kolejna MiniOlimpiada w Grodzisku, dalej będą turnieje snookerowe czy też mistrzostwa w dawno zapomnianego pegballa oraz kilka innych. Nie możemy również zapominać o innych mikronacjach, z którymi wspólnie możemy rywalizować w wielu dyscyplinach, dlatego też będziemy dążyć do organizacji nie tylko zawodów lokalnych, ale i międzynarodowych.

Oprócz zawodów sportowych nie możemy zapomnieć o inicjatywach z szeroko pojętej "kultury". Galerie sztuki, konkursy malarskie czy krótkie, zabawne historyjki. Dawno w Księstwie nie było kina, w którym oprócz realnych mini-filmików puszczano nasze produkcje. Kto dziś pamięta "Scholika"? Musimy zachęcić Sarmatów do realizowania takich
inicjatyw, to jest zadanie zarówno dla samorządów jak i Rządu. Działanie takie również trzeba wspierać finansowo, zwiększyć prestiż nagrody inicjatywy miesiąca, wprowadzić archiwum i galerię wyróżnionych inicjatyw.

Do tego chcielibyśmy, żeby elity Sarmackie zamiast debatować na Skype wróciły na sarmacki czat, który został zapomniany. Istnieje co prawda nasz kanał IRC, ale to nie to samo. Tu nie każdy jest w stanie dotrzeć w prosty sposób, dlatego w miarę możliwości chociaż raz czy dwa razy w tygodniu taki ogólny czat powinien mieć miejsce. Tam możemy na chłodno porozmawiać o wydarzeniach w Sarmacji czy też życiu realnym, wspólnie pożartować i niejako "zabawić się".

Nie mogliśmy również mimo wszystko pominąć gospodarki. Dla wielu mieszkańców Księstwa Syriusz to część Sarmacji, bez której życie nie może płynąć dalej. Rozumiemy ich i będziemy, w miarę swoich możliwości starać sią, aby Syriusz został jak najszybciej uruchomiony, co niewątpliwie ożywiło by Sarmację.

Tak wygląda zarys naszych celów na najbliższą kadencję. Wystawiamy do Izby Poselskiej trzech naszych kandydatów i wierzymy, że znajdą oni Państwa poparcie i wspólnie będziemy mogli zrealizować nasz program.

(-) Członkowie Obywatelskiej Partii Demokratycznej


Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości Redakcji Bramy Sarmackiej, w związku z awarią Parku Stołecznego
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 486 razy.

Komentarze

2009-01-28 19:29 - autor: Aaron v-hr. von Lichtenstein-Rozman
"Wystawiamy do Izby Poselskiej trzech posłów - więcej nam reprezentantów w Izbie nie potrzeba. Nie chcemy mieć większości. Bardziej od władzy zależy nam na realizacji naszego programu,(...)" - to wewnętrznie sprzeczne stwierdzenia.

"Do tego chcielibyśmy, żeby elity Sarmackie zamiast debatować na Skype wróciły na sarmacki czat, który został zapomniany. Istnieje co prawda nasz kanał IRC, ale to nie to samo. Tu nie każdy jest w stanie dotrzeć w prosty sposób,"

Jest w stanie dostrzeć, tylko nie przejawia takich chęci.

A program ogólnie całkiem niezły

2009-01-28 20:00 - autor: Henryk K. v-hr. von Thorn-Leszczyński
Ale językowo... korekta leży.

2009-01-28 20:16 - autor: Karolina bar. von Lichtenstein-Sobieszek
Zaś u mnie polskie znaki leżą.

2009-01-28 21:15 - autor: Dariusz hr. Makowski
Coś sie stało z kodowaniem :)
Program popieram. Nareszcie cos normalnego nie napuszonego.
Dla mnie poruszono wszystkie sprawy waĹźne czyli rozrywka i gospodarka.
Jestem za.

2009-01-29 00:22 - autor: Zbyszko hr. von Thorn-Browarczyk
@Aaron: ja przejawiam chęci, ale jak pomyślę, że muszę szukać mIRC'a, potem go konfigurować to przekładam to na później. A przez www ja nie mogę wejść - UK welcome to. ;)

@Heniu: językowej korekty nie miałem niestety, nie stać mnie na takie luksusy. :)

@Test: ąęąóśćń - polskie znaki, Windows 7 i Safari... :)

2009-01-29 00:58 - autor: Aaron v-hr. von Lichtenstein-Rozman
Ziutuś, każda szanująca się przeglądarka ma moduł IRC (Opera, Firefox), niektóre komunikatory, jest miliard programów które to zapewniają, jest tunel zrobiony przez Janka.pl, możliwości jest masa. A problem z dostaniem się przez bramkę na WWW mają tylko goście z zagranicy.

2009-01-29 01:07 - autor: Zbyszko hr. von Thorn-Browarczyk
Goscie z zagranicy... no wlasnie ;>

2009-01-29 01:29 - autor: Aaron v-hr. von Lichtenstein-Rozman
No ale gości z zagranicy w Ks jest łącznie może ze 3 osoby, a sposobów jakie wyminiłem jest conajmniej kilka :D. Tak że nie jest to problem ogólnospołeczny a raczej niszowy

2009-01-29 10:23 - autor: Henryk K. v-hr. von Thorn-Leszczyński
Jak władza jest niszą, to następuje uspołecznienie (deniszacja) owej niszy.

2009-01-29 10:45 - autor: Michał August bnt Siduniak
Program, tak jak już powiedziano wcześniej realny, wykonalny i dobry.

:] POWODZENIA!

2009-01-29 12:14 - autor: Zbyszko hr. von Thorn-Browarczyk
Ja jestem takim gosciem, wiec sobie wypraszam stwierdzenia, ze to problem niszowy. :D

2009-01-29 13:08 - autor: Aaron v-hr. von Lichtenstein-Rozman
Wypraszać sobie możesz, takie są fakty :D

2009-01-30 18:32 - autor: szer. rez. Michał August bnt Siduniak
Swoja droga, to mysle, ze powinien powstac przeciwległy OPD obóz. Teraz on oczywiscie jest, lecz musi poszerzyc swoja dzialalnosc, nie tylko do parlamentu... bo pachnie mi powtorka z SPD...

2009-01-31 00:45 - autor: Bartosz v-hr. von Thorn-Mackiewicz
Bo to wszystko wina Ziutka!

2009-02-01 11:45 - autor: mat rez. Zbyszko hr. von Thorn-Browarczyk
Pachnie SPD? UKL-NOT bardziej pachnie SPD niż my! :D

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.042 sekundy