Dziś jest 4 czerwca 2020 r.
6586. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3513. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3213. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)
Park Stołeczny

O projekcie posła Dzikowskiego

Korona nie ponosi odpowiedzialności za treść materiałów opublikowanych w ramach Parku stołecznego. Opublikuj swój wpis lub film z YouTube.

17 stycznia 2009 r., 19:17 — Marcin bar. Komosiński

Kilka dni temu w GAP-ie pojawiła się wiadomość o propozycji posła Andrzeja Dzikowskiego, którego planem jest zrównanie praw wszystkich części Sarmacji. Kraje Korony takie jak Trizondal miały by zostać całkowicie inkorporowane i uzyskać status prowincji. Przyznam, że w pierwszej chwili uznałem ten pomysł za kiepski żart albo kolejną próbę ataku na Kraje Korony. Brak jakichkolwiek argumentów ze strony posła Dzikowskiego jeszcze bardziej utwierdził mnie w tym przekonaniu. Jednak burza, jaką wywołał ów jegomość przerosła oczekiwania wszystkich. Okazuje się, że znalazło się kilka osób, które postanowiły nazwać ten projekt po imieniu, bez zbędnych wywodów. To pokazuje jak bardzo uwrażliwieni na punkcie interesów swoich krajów są przedstawiciele poszczególnych KK. Trudno odpowiedzieć czy to dobrze czy źle, jednak na pewno świadczy to o braku zaufania do władz centralnych. Założę się, że ciężko byłoby znaleźć jakiegoś mieszkańca Kraju Koronnego, który w 100% wierzyłby w dobre intencje Izby Poselskiej i Rządu Sarmacji. Paradoksalnie projekt posła Dzikowskiego w pewnym stopniu rozwiązałby ten problem. Wszystkie części KS miały by bowiem równe prawa a przy mądrej i sprawiedliwej polityce Rządu nabrałyby do niego zaufania. Nie oznacza to jednak, że popieram ten pomysł. Główną przeszkodą są tutaj dość głęboko zakorzenione przekonania mieszkańców KK o ich wyższości nad prowincjami. W pewnym sensie jest to prawda, choć prowincja po uzyskaniu odpowiednich przywilejów nie ustępuje niczym Krajowi Korony (patrz Marchia Teutońska). Jednak jak pokazuje historia, nietylko ta v-światowa, mentalności i przekonań nie da się zmienić zwykłym tłumaczenia czy nawet podaniem przykładu. Czasem mija wiele lat zanim ludzie w końcu zdadzą sobie sprawę z tego jak błędne było ich rozumowanie. Nie pozostaje więc nic innego jak czekać...
Minione wydarzenia związane z tym projektem pokazują nam jak daleko jeszcze do pełnego zjednoczenia Sarmacji. Wciąż dominują interesy poszczególnych krajów i prowincji, a o całokształt Sarmacji nadal troszczy się jedynie garść rdzennych obywateli tego państwa. Mieszkańcy Krajów Korony robią to rzadko, głównie by rozwinąć własne kariery polityczne. Żadne ustawy w tym przypadku nic nie zdziałają, to ludzka mentalność musi się zmienić.
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 1 czytelników. Średnia nota: 5
Artykuł czytano 343 razy.

Wynagrodź twórcę

Wpłaciło różnych osób: 0.
Wpłacono łącznie: lt.

- Twoje konto bankowe
- Hasło do konta

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.047 sekundy