Dziś jest 6 czerwca 2020 r.
6588. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3515. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3215. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Furta kultury #5"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

15 stycznia 2009 r., 23:31 — Bartosz von Thorn-Mackiewicz


 
 

Tygodnik nr 5

10 stycznia 2009

©Wszelkie prawa zastrzeżone
 

Tytułem wstępu


Tradycja mówi, że rozpoczęte sprawy dobrze zakończyć przed końcem roku, aby w nowy wejść z „czystym kontem”. Niestety, w przypadku nazewnictwa geograficznego tradycji się za dość nie stało. Niemniej jednak miejmy nadzieję, że problem ten rozwiązany zostanie jeszcze na początku tego roku, a ciągnie się on już od wielu miesięcy. De facto tyczy się on już tylko Terytorium Koronnego, a sytuacja tam panująca raczej nie napawa optymizmem.  Zapowiadany bat w postaci kar dla miejscowości tu nie pomoże (w TK ich zwyczajnie nie ma), chyba że powstanie zapowiadany ranking prowincji.
Ostatnimi czasy na rozkładzie pojawił się także sclaviński kryzys. Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego poczuwa się do odpowiedzialności za sytuację tam panującą i z pewnością pomożemy przekuwać przysłowiowy marazm w orgazm. O konkretnych projektach zostaniecie poinformowani już niebawem.
Żeby zakończyć akcentem optymistycznym: szachiści już walczą o tytuł najlepszego w mikroświecie. Oby więcej takich imprez, a o marazmie nie będzie mowy i Sarmaci będą mogli przebić wieprzki, których orgazm trwa rzekomo ponad pół godziny.

Z aktywnymi pozdrowieniami
(—)Henryk K. v-hr. von Thorn-Leszczyński h. Wieniawa
 

Turniej Szachowy

 
Rozpoczął się już Międzynarodowy Turniej Szachowy Grodzisk—Czarnolas. Przed trzema dniami wylosowane zostały pary pierwszej rundy:

  1. Mateusz Walczak — Paweł v-hr. Szermiński
  2. JKW Piotr Mikołaj — Bartosz v-hr. von Thorn–Mackiewicz
  3. Henryk v-hr. von Thorn–Leszczyński — hr. Kedar
  4. Mateusz Olejniczak — Bratumił bnt Nowak–Azoramath
  5. Filip Czarny — Rafał Szermiński

Zawodnicy powinni do 16 stycznia zakończyć pojedynki. Na bieżąco będziemy relacjonować przebieg turnieju.
 

Nazewnictwo geograficzne

Czwartkowy apel ministra Leszczyńskiego dotyczący nazw geograficznych niestety nie spotkał się z większym odzewem ze strony samorządów. Udało się jedynie porozumieć ze Sclavinią, gdzie Wielmożny Pan Aaron v-hr. Von Lichtenstein–Rozman obiecał wznowić prace tamtejszej komisji geograficznej.
Dramatyczna sytuacja w Terytorium Koronnym na razie nie rokuje poprawy, miejmy jednak nadzieję, że wojewoda pochyli się nad tym problemem.

 

Aktualizacja SclaviniaWiki

Sławetny Pan Michał bnt Siduniak, podsekretarz stanu w ministerstwie dokonał aktualizacji SclaviniaWiki. Wprowadzone zostały informacje o Izbie Poselskiej XXI  Kadencji (http://sclavinia.sarmacja.org/wiki/index.php/Izba_Poselska_XXI_Kadencji) oraz o Izbie Poselskiej XXII (http://sclavinia.sarmacja.org/wiki/index.php/Izba_Poselska_XXII_Kadencji). Jest to kontynuacja prac zapoczątkowanych przez Matwieja diuka Skarbnikowa, podsekretarza stanu u minister Kami-Chojnackiej. 

 

Antologia Zabytków

W ostatnich dniach dodane zostały Pałac Komosińskich (http://mdn.sarmacja.org/antologia/zabytek.php?prowincja=&miasto=&numer=177) oraz Kościół św. Franiszka( http://mdn.sarmacja.org/antologia/zabytek.php?prowincja=&miasto=&numer=173) w Trizopolis.
Jednocześnie pragniemy przypomnieć, iż wnioski należy składać wyłącznie poprzez formularz na stronie Antologii (http://mdn.sarmacja.org/antologia/formularz.php). W razie jakichkolwiek wątpliwości bądź pytań dotyczących zabytków należy kontaktować się z podsekretarzem stanu w MDN, Sławetnym Panem Michałem bnt Siduniakiem (siduniak[at]gmail.com).

 

Inicjatywa miesiąca dla GAP

Minister von Thorn–Leszczyński w uznaniu udanej próby wskrzeszenia dogorywającego sarmackiego rynku medialnego i promowania najwyższej jakości standardów dziennikarskich przyznał (http://prawo.sarmacja.org/akt,3351.html) tytuł Sarmackiej Inicjatywy Miesiąca Grodziskiej Agencji Prasowej (http://grodzisk.sarmacja.org/gap/). Książę Piotr Mikołaj wykonał kawał dobrej roboty — mówił szef resortu dziedzictwa narodowego. — Ta inicjatywa wskrzesiła moją wiarę w sarmackie media i już zrobiła wiele dobrego dla opinii publicznej.

 

Książęce Siły Zbrojne

Na konkurs na banderę wojenną Księstwa Sarmacji (http://ksz.sarmacja.org/ogloszenia) organizowany przez Książęce Siły Zbrojne pod patronatem Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego wpłynęły dotychczas dwie prace. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, spóźnialscy będą mogli liczyć na uwzględnienie ich prac w konkursie, a jest o co walczyć – zwycięzca może dostać nawet 50000 lt.


 Redakcja Bramy Sarmackiej serdecznie przeprasza P.T. czytelników, oraz ministra von Thorn–Leszczyńskiego za opieszałość w wykonywaniu swoich obowiązków. Obiecujemy, że w przyszłości dołożymy wszelkich starań, by wiadomości trafiały do P.T. czytelników z możliwie najmniejszym opóźnieniem.
(—)  v-hr. von Thorn–Mackiewicz
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 486 razy.

Komentarze

2009-01-15 23:35 - autor: Bartosz v-hr. von Thorn-Mackiewicz
Pozwoliłem sobie dokonać niezbędnych korekt tekstu, związanych głównie z typografią, nie zmieniając jednocześnie wartości merytorycznej tekstu.

2009-01-16 06:55 - autor: Piotr bar. von Thorn-Cetnarovich
Zaznaczam, iż "Izba Poselska XXI kadencji" była w całości zrobiona przez diuka Skarbnikowa.

2009-01-16 15:31 - autor: Michał August bnt Siduniak
Pan Piotr ma slusznosc. Ja stworzylem temat ogolny Izby Senatorskiej( nie do konca sam) i Oglny IP. i wiele inych...

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.058 sekundy