Dziś jest 21 września 2020 r.
6695. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3622. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3322. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Wyodrębnione, publiczne rachunki bankowe"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

17 października 2008 r., 14:21 — Jordan van Zjom

Zgodnie z Ustawą o niektórych aspektach ewidencji kont bankowych, rachunki bankowe będące własnością władz publicznych (państwowych, jak i samorządowych), Książęcych Sił Zbrojnych, Organizacji Polskich Mikronacji oraz misji dyplomatycznych państw obcych są prowadzone w odrębnym systemie bankowym. Jest to istotne z dwóch powodów:

1. podatkowych - z rachunków wyodrębnionych nie jest pobierany podatek od przychodów finansowych,
2. jawności życia publicznego i gospodarności - wiadomo będzie, zawartość których kont stanowi majątek państwowy lub komunalny oraz jak dysponuje się publicznymi środkami (nie dotyczy to rachunków organizacji międzynarodowych oraz państw obcych i ich przedstawicieli). 

Rachunki wyodrębione są zarządzane za pośrednictwem odrębnego panelu. Od innych rachunków różnią je:

1. Sposób dostępu - autoryzowany przez identyfikator i hasło upoważnionego mieszkańca, 

2. Osobny przedrostek: 

a) „SK-” - dla rachunków stanowiących własność Korony, Książęcych Sił Zbrojnych i ich jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, nieprowadzących działalności gospodarczej (skrót od słów „Skarb Korony”),
b) „SM-” - dla rachunków stanowiących własność krajów Korony, jednostek samorządu terytorialnego Księstwa Sarmacji i krajów Korony oraz ich jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, nieprowadzących działalności gospodarczej (skrót od słowa „samorząd”).
c) „CD-” - dla rachunków stanowiących własność Organizacji Polskich Mikronacji oraz państw obcych i ich przedstawicieli dyplomatycznych (skrót od franc. „corps diplomatique” — korpus dyplomatyczny).

Procedura zakładania rachunku bankowego:

Wszystkie podmioty wymienione w art. 1 ustawy powinny zwrócić się do Krzysztofa St. M. diuka Koniasa działającego z upoważnienia Ministra Finansów i Gospodarki o dokonanie konwersji ich istniejących rachunków na rachunki wyodrębnione. By dokonać konwersji rachunku bankowego należy wysłać na adres konwersja@sarmacja.org następujące informacje:

1. Nazwę dotychczasowego rachunku/ów bankowego/ych,
2. Właściciela rachunku bankowego,
3. Identyfikatory mieszkańców uprawnionych do zarządzania rachunkiem,
4. Adresy e -mail, na które mają przychodzić powiadomienia. 

Informacje te można również wysłać na następujący numer Gadu-Gadu: 3843286 (obecnie). Najbardziej dotkliwym skutkiem niedokonania konwersji będzie to, że wraz z pierwszym poborem podatku od przychodów finansowych, z ich kont ubędzie 6% stanu. Nie będzie później prawnej możliwości odzyskania tych środków. 

Ważna informacja dla przedsiębiorstw państwowych i komunalnych! Na wyodrębnionych rachunkach bankowych nie mogą być gromadzone środki pochodzące z, służące do albo przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej. Nie mogą one również służyć do prowadzenia działalności bankowej, w szczególności oszczędnościowo–rozliczeniowej, na rzecz osób trzecich. Stanowiące własność publiczną podmioty gospodarcze powinny prowadzić swoje rachunki bankowe na dotychczasowych zasadach.

Powyższą procedurę stosuje się odpowiednio do zakładania nowego, wyodrębnionego rachunku bankowego.

Sankcje karne w przypadku unikania opodatkowania

Zgodnie z przepisami karnymi ustawy podatkowej, ten, „kto w celu uniknięcia poboru podatku, przekazuje środki pieniężne na rachunek wyodrębniony, podlega karze więzienia alko karze twierdzy”. Sąd ma, co do zasady, obowiązek orzeczenia przepadku środków pieniężnych przekazanych na rachunek wyodrębniony w celu uniknięcia opodatkowania.

Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 699 razy.

Komentarze

2008-10-17 17:27 - autor: Zbyszko hr. von Thorn-Browarczyk
Zgubiłem się i nic nie rozumiem. :]

2008-10-18 09:20 - autor: Bratumił bnt. Nowak
Ja również nie rozumiem ;/

2008-10-18 11:41 - autor: Jordan van Zjom
Czego tu nierozumieć? Wszystko jasno napisane.

2008-10-18 14:55 - autor: Aaron v-hr. von Lichtenstein-Rozman
Ważne żeby rozumieli ci do których to się odnosi.

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.039 sekundy