Dziś jest 18 lutego 2020 r.
6479. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3406. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3106. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Bezpośrednie wybory Kanclerza Rządu"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

05 maja 2008 r., 20:22 — Robert Janusz von Thorn-C*****ski

W dniu dzisiejszym pod obrady Izb Połączonych (obradujące wspólnie Izby Poselska i Senatorska) trafił projekt zmiany Konstytucji Księstwa Sarmacji autorstwa posła Roberta Janusza von Thorn-C*****skiego. Proponowane przez posła zmiany nazwać można małą rewolucją, a dotyczą one wprowadzenia bezpośrednich wyborów Kanclerza Rządu Księstwa Sarmacji.

"Wiele razy w historii sarmackiej egzekutywy mówiło się o bezpośrednim wyborze Kanclerza Rządu. Wiele razy wskazywano, że taki tryb wyboru szefa Rządu będzie o wiele ciekawszy, zmusi do debaty osoby, które będą krajem kierować. Wiele razy powstrzymywano się od wprowadzenia tego rozwiązania, jednak, w moim, i nie tylko moim jak mam podstawy sądzić, przekonaniu, nadszedł najwyższy czas by wprowadzić rozwiązanie wyboru Kanclerza Rządu w drodze bezpośrednich wyborów." - tymi słowami poseł C*****ski rozpoczął uzasadnienie złożonego projektu. W uzasadnieniu znalazło także miejsce opisanie bieżącej sytuacji, zaś na koniec wypunktowanie kilku najważniejszych zdaniem wnioskodawcy plusów projektu:

+ uzyskujemy zwiększenie atrakcyjności modelu wyborczego funkcjonującego w Sarmacji,
+ wprowadzenie ograniczenia kadencji zapobiega monopolizacji życia publicznego przez jedną osobę/opcję, wymuszona jest rotacja, co gwarantuje świeżość i nowe rozwiązania,
+ wprowadzenie wysokiej liczby osób poparcia dla kandydatury gwarantuje, że w wyborach wezmą udział osoby, które umieją zdobyć zaufanie, co daje pewność, że dzięki temu ograniczona zostanie liczba konfliktów personalnych,
+ zyskujemy element debaty publicznej i politycznej walki nie bliżej nieokreślonych partii, ale osób, z którymi stykamy się każdego dnia, nie jest rozmyta odpowiedzialność,
+ wyborcy mają poczucie, że świadomie wybierają takiego Kanclerza jaki jest najlepszy dla Sarmacji,
+ Rząd i Kanclerz uzyskują silną motywację dla swojej pracy i są za tą pracę rozliczani w kolejnej elekcji.

Co dokładnie zaproponował poseł C*****ski? W projekcie znajdujemy takie rozwiązania: bezpośredni wybór Kanclerza w wyborach powszechnych; ograniczenie pełnionych przez Kanclerza kadencji do dwóch; o fotel Kanclerza może starać się obywatel, który KS zamieszkuje nieprzerwanie przynajmniej jeden rok; wybory są większościowe - wygrywa ten kandydat, który zyskuje więcej głosów; określa zastępstwo Kanclerza, kiedy ten nie może pełnić swojej funkcji (Marszałek IP, lub IS); zakaz pełnienia przez Kanclerza innych niż związane z urzędem funkcji. 

Jak wynika z pierwszych pojwiąjących się w publicznych i prywatnych dyskusjach komentarzy, projekt spotkał się z życzliwym przyjęciem i zrozumieniem. Na pewno jednak czekają nas długie i wyczerpujące debaty nad szczegółami zaproponowanego rozwiązania. Pozostaje mieć nadzieję, że Izby Połączone tym razem wykażą się większym zaangażowaniem i prace nad projektem będą owocne.

Pierwsze komentarze "na gorąco":
Daniel Chojnacki, lider SPD, były Kanclerz: "to rozwiązanie jest oczywiście ciekawe..."
Michał Łaski, Marszałek IS, MSZ Księstwa: "projekt, który jest odzwierciedleniem tego o czym mówiło się w Sarmacji od paru miesięcy..."
JKM Piotr Mikołaj: "W znacznym stopniu podzielam argumenty wnioskodawcy. Bezpośredni wybór Kanclerza wydaje mi się być eksperymentem, który warto przeprowadzić."

Debata nad projektem odbywa się w tym miejscu.  

Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 1 czytelników. Średnia nota: 5
Artykuł czytano 446 razy.

Komentarze

2008-05-05 20:25 - autor: Matwiej diuk "Skarbniq" Skarbnikow
W Bramie będą tylko wiadomości o pośle C*****skim ?

2008-05-05 20:27 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
Pewnie tak. Brama ma informować o bieżących wydarzeniach. Jak to robi to też źle? Ah, rozumiem. Panu temat nie odpowiada, to zły jest. Proszę w Dzienniku Opozycjonisty napisać o tym, że C*****ski zawłaszczył media.

2008-05-06 11:12 - autor: Daniel bar. Chojnacki - Kaczyński
Ekhm... moje słowa zostały zacytowany w dość niefortunny sposób. To, że temat jest ciekawy nie oznacza, że jestem za takim eksperymentem.

2008-05-06 12:27 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
Zabieg celowy. ;) ;) ;)

2008-05-06 13:26 - autor: Krzysztof hr. "Kwazi" Konias
Celowa manipulacja.

2008-05-06 14:54 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
Spokojnie Kwazik, Misiu Ptysiu mój Ty, o Tobie też już piszę. Jeszcze dziś szlag Cię trafi :) Idź się napij zawczasu.

2008-05-06 15:58 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
A może nie dziś, może jutro.

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.04 sekundy