Dziś jest 29 września 2020 r.
6703. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3630. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3330. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Ranking Posłów - na zakończenie kadencji."

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

16 marca 2008 r., 10:53 — Daniel Chojnacki

Wielu z Was obawiało się tego dnia, wielu na niego czekało, i oto dzień ten nadszedł. Wszystko wskazywało na to, że nowy Ranking Posłów i Komitetów Wyborczych ujrzy światło dzienne dopiero w nowej kadencji - nawet prowodyr i główny jego pomysłodawca zawarł umowę z pewną agencją prasową, że w niej od nowej kadencji ranking się będzie ukazywał - i będzie. Dziś jednak postanawiamy przedstawić Państwu, w związku ze zbliżającym się głosowaniem Ranking Posłów i Komitetów XIX kadencji IP.

Poniżej tych wyjaśnień znajdziecie trzy tabele. Pierwsza - to tradycyjnie Ranking Posłów - zliczyliśmy ich aktywność w Izbie Poselskiej i Izbach Połączonych, za cezurę czasową przyjmując dzień zarządzenia wyborów (wyjątkiem są prace Izb rozpoczęte po 10.03.2008 r.). Liczymy jak zwykle - głosowania, udział w debatach oraz zgłaszane poprawki. Na konto Komitetów natomiast wpadają punkty za złożone projekty ustaw i uchwał. Aby nie zaciemniać Państwu obrazu uznaliśmy, że Robert Janusz von Thorn-C*****ski wliczany będzie do NPS, tak jak został wybrany - pamiętajcie jednak, że w połowie kadencji odszedł On z NPS. Pozostałe zmiany zaznaczamy komentarzem pod tabelą.

Dwie pozostałe tabele to Ranking Komitetów. Uznaliśmy, że warto przedstawić go dwojako. Pierwsza tabela to tabela "tradycyjna" - liczona metodologią C*****skiego, tzn. uśredniająca wynik wszystkich posłów danego komitetu, druga tabela to metoda Makowskiego - liczona w taki sposób, że wynik posłów nie jest uśredniany, zaś jest sumowany. Uznaliśmy, że warto pokazać różnice.

Jak liczone były punkty? Także tradycyjnie. 4 pkt. za zgłoszony projekt ustawy (każdy), 3 za zgłoszony projekt uchwały (każdy), 2 za zgłoszone poprawki (w każdej debacie), 2 za udział w debacie (każda), 1 za udział w głosowaniu (każdym).

Kto stworzył ten Ranking? Autorami tej edycji Rankingu są Kanclerz Daniel Chojnacki oraz Wicemarszałek IP Robert Janusz von Thorn-C*****ski. Chcemy Wam pokazać, że można wspólnymi siłami robić dobre rzeczy. A teraz zapraszamy do zapoznania się z wynikami Rankingu.Jak widać Ranking doskonale odzwierciedla zaangażowanie poszczególnych posłów w prace Izby Poselskiej i Izb Połączonych. Bardzo blado w IP wypada Przewodniczący SPD - Krzysztof Konias - do niedawna pełniący funkcję MFiG, w IP zasiadał do dnia 8 lutego 2008 roku i jak widać zrobił niewiele. Podobnie rzecz ma się z obecnym MSZ Michaelem von Lichtenstainem - jego praca w IP pozostawia wiele do życzenia, a wynik należy odnieść do faktu, iż zasiada on w IP przez całą kadencję. Nie ciekawie prezentują się także dwaj posłowie NPS, którzy pełnili swe funkcje niej więcej po połowie kadencji - jeden zastąpił drugiego. Nie zmienia to jednak faktu, iż zarówno Wołyńczyk, jak i Mackiewicz, mogli być nieco bardziej aktywni. Na drugim biegunie mamy Roberta Janusza von Thorn-C*****skiego, który już kolejny raz niejako przyzwyczaja nas do wysokiej aktywności i udziału w pracach Izby - pamiętajmy, że w ostatniej elekcji zdobył On najwięcej głosów pierwszej preferencji - widać, że nie były to głosy zmarnowane. Drugie miejsce zdobył Marszałek Izby - Michał Sosnowiecki, który jako poseł nie zależny startował z listy SPD. Marszałek, poza okresem krótkiej nieobecności, spisywał się w IP znakomicie. Trzecia lokata to Kanclerz z świetnym wynikiem - pamiętajmy przy tym, że Daniel Chojnacki ma na głowie także cały Rząd Księstwa Sarmacji.Tabela Komitetów liczona metodą C*****skiego (po lewej) pokazuje nam jedną ważną rzecz. Nie jest istotne ilu jest posłów w danym Komitecie, ważne jest jak pracują grupowo. Zawsze jest tak, że gdy jedna partia ma 5 posłów, a druga ma 2, to ta 5 osobowa będzie wyglądała w wynikach znacznie lepiej - co widać np. w Tabeli Komitetów liczonych metodą Makowskiego (po prawej). Warto przy tym się zastanowić, czy liczy się jakość pracy w IP, czy ilość pracowników.

Istotne z punktu widzenia wyników Rankingu jest to, że w czasie kadencji dochodziło do zawirowań. W Komitecie NPS poseł Mackiewicz zastąpił posła Wołyńczyka, zaś w Komitecie SPD poseł Bakonyi posła Koniasa. To ma oczywiście wpływ na średnie obu komitetów, i w tym wypadku metodologia Makowskiego jest lepsza. Ale - miałaby ona rację bytu, gdyby każdy Komitet liczył tylu samo posłów. I w drugą stronę. Każda z tych metod ma swoje plusy i ma minusy. Stąd też decyzja Autorów by przedstawić obie.

Mamy nadzieję, że przedstawione tu wyniki Rankingu są dla Was zadowalające i będą stanowić dodatkową motywację przy oddawaniu głosu w wyborach.
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 4 czytelników. Średnia nota: 5
Artykuł czytano 705 razy.

Komentarze

2008-03-16 11:06 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
Zapraszamy do komentowania!

2008-03-16 11:14 - autor: Aaron kaw. "Gamaliel" von Lichtenstein-Rozman
Jestem absolutnie średnim średniakiem taki stąd wniosek. Nie ma się czym chwalić jednym słowiem. Niemniej była to moja pierwsza (mam nadzieję nie ostatnia) kadencja, więc będzie już raczej tylko lepiej.

2008-03-16 11:16 - autor: Konrad "Sobik" de Luna y Euskadi
Dobra robota, panowie!

2008-03-16 11:17 - autor: Timios hr. Kiechajas
Nie ma co komentowac, wszystko widac w tabelce.

2008-03-16 11:58 - autor: Krzysztof hr. "Kwazi" Konias
Mógłby ktoś zrobić ranking posłów z końca poprzedniej kadencji - dla porównania.

2008-03-16 12:01 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
Są rankingi z poprzedniej kadencji na witrynie http://ksnps.wordpress.com/category/ranking/ - fakt, że ostatni jest na miesiąc przed zakończeniem kadencji. Obecny wyżej jest na dwa tygodnie przed zakończeniem kadencji. Wobec czego moim zdaniem można spokojnie porównywać.

2008-03-16 13:09 - autor: Krzysztof hr. "Kwazi" Konias
No właśnie w tym rzecz, że w ostatnim miesiącu poprzedniej kadencji nie mało się wydarzyło. Posłowie pracowali do ostatniego dnia.

2008-03-16 13:11 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
I teraz pracują w dalszym ciągu - analogii jest wiele. Obie kadencje się wyróżniają na tle poprzednich.

2008-03-16 13:23 - autor: Zbyszko v-hr. "ziutek" von Thorn-Browarczyk
Ranking pokazuje jedno - zwiększanie liczby (i tak nieaktywnych) posłów jest do dupy. ;)

2008-03-16 14:22 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
W najbliższej kadencji będzie tylko o jednego posła więcej. A to, czy posłowie będą aktywni, czy nie, zależy od tego, kogo wyborcy do IP wybiorą.

2008-03-16 14:23 - autor: Timios hr. Kiechajas
Jak dotąd średnio im szło. :]

2008-03-16 14:25 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
Ale faktem jest, że dwie ostatnie kadencje są znacznie lepsze od wcześniejszych.

2008-03-16 14:44 - autor: Krzysztof hr. "Kwazi" Konias
W ostatnim miesiącu poprzedniej kadencji były podejmowane jeszcze inicjatywy ustawodawcze (przez SPD). Teraz tak nie ma. Ale może to i lepiej, bo za dużo aktów prawnych wyprodukowaliśmy.

2008-03-16 17:37 - autor: Michał bar. Sosnowiecki
Z włąsnej postawy w Ip nie jestem do końca zadowolony. Administracja wychodzi mi nieźle. Ale niestety ilość zgłoszonych projektów - zero. Słabo. Jeśli zostanę ponownie wybrany to obiecuję poprawę.

2008-03-16 17:39 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
Michale! Byłeś jednym (jesteś!) z najlepszych marszałków jakich miała IP.

2008-03-16 21:41 - autor: Marcin "Piotr" Grzelak
interesujące...

2008-03-16 23:40 - autor: Dariusz v-hr. "Kedar" Makowski
Gratuluję rankingu i wreszcie widać kto pracuje i jak pracują w sumie kluby poselskie.

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.064 sekundy