Dziś jest 3 kwietnia 2020 r.
6524. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3451. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3151. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Wywiad z Krzysztofem Koniasem z PASI - stan wyjątkowy, system bankowy i bugtracker"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

08 lutego 2008 r., 21:40 — Mateusz Cezar

Z pracownikiem Państwowej Administracji Systemów Informatycznych, Krzysztofem St. M. hr. Koniasem, na temat stanu wyjątkowego, zagrożonego bezpieczeństwa systemów oraz pracy PASI rozmawiał, jak zwykle, Mateusz bar. Cezar.

Mateusz Cezar: Panie Krzysztofie, jak samopoczucie?

Krzysztof Konias: Na ten moment moje samopoczucie jest fatalne. Jestem przemęczony i po głowie krążą mi brzydkie myśli na temat mojego zmarłego v-bratanka, który pisał Bank Teutoński.

MC: A źle napisał?

KK: Jego dzieło wydawało się być wspaniałe, do póki działało. Jak ujawniły się pierwsze błędy to było już mniej wspaniałe. A jak zajrzałem w kod, to.... szkoda mówić. Oddając mu sprawiedliwość - w Księstwie Sarmacji zdarzały się nieporównywalnie gorszej jakości programy w PHP.

MC: Błędy mogą być katastrofalne w skutkach, o czym świadczą problemy z systemami informatycznymi po wystartowaniu Giełdy Papierów Wartościowych. Co zawiodło?

KK: Najpierw ktoś (mam nadzieję, że niechcący) skasował kilka plików z Syriusza, a potem było już tylko gorzej. Zabrakło mechanizmu zarządzania uprawnieniami - przez co osoby, które przed rejestracją przedsiębiorstw w spółkach nie miały ustawionych zarządców, po rejestracji były pozbawione kontroli nad tymi przedsiębiorstwami. Niektórzy negatywnie oceniali również sam system obrotu akcjami. Należy jednak zauważyć, iż z założenia na starcie miał on być uproszczony. Giełda miała się rozwijać w trakcie swojego życia... Ale w momencie ujawnienia się (z zupełnie innej beczki) błędów w systemie bankowym - postanowiłem po konsultacjach ogłosić stan wyjątkowy (jako regent) i zamknąłem przy okazji GPW.

MC: Jak przebiega przywracanie systemu?

KK: System Bankowy powinien być w pełni sprawny przed sobotą. Oprócz naprawiania skryptów PASI musi odkręcać skutki błędów z przed stanu wyjątkowego. Pracy nie jest tak dużo - dlatego jestem dobrej myśli. Wraz z Systemem Bankowym zostaną uruchomione automatyczne wypłaty wynagrodzeń w Syriuszu. Ponieważ większość przedsiębiorców nie przywykła do działania tego mechanizmu (który generalnie do tej pory nie funkcjonował), PASI wyzeruje syriuszowe pensje. Każdy będzie musiał potem wejść do panelu firmy i ustawić je ponownie - mając świadomość konsekwencji tego ustawienia. Mocno liczę na to, iż uda mi się od nowa napisać cały mechanizm przelewów okresowych. Głównym celem przeróbki systemu bankowego jest jednak usunięcie pewnych żenujących niedociągnięć... nie powiem publicznie co one mogły spowodować, gdyby ktoś je wykorzystał w złej wierze (dotyczy to banku Teutońskiego głównie).

MC: Przedsiębiorcy którzy zarejestrowali się na Giełdzie, odzyskają swoje firmy?

KK: W momencie uruchomienia GPW posiadacz największego pakietu akcji danej spółki będzie miał prawo zarządzania wszystkimi przedsiębiorstwami w tej spółce.

MC: Zmieniając nieco temat. Ust. 2 art. 3 Ustawy Sejmu nr 57 o partiach politycznych mówi, że "Ewidencję partii prowadzi urząd państwowy właściwy do spraw systemów informatycznych". Ta ewidencja istnieje?

KK: Tak. Prowadzi ją pewien pracownik PASI, który niczym innym się nie zajmuje (bo nie ma certyfikatu). Jest nim obecny Regent. A ta ewidencja to nic innego jak serwis organizacji.

MC: W zakładce "władze" na stronie internetowej Księstwa Sarmacji istnieje spis parlamentarzystów, członków Rady Ministrów, władz prowincji, Sądu, Dworu Książęcego i redaktorów Bramy Sarmackiej. Dlaczego nie ma tam informacji o personelu dyplomatycznym oraz pracownikach PAMP, PASI i innych organizacji ściśle związanych z władzą w Księstwie?

KK: Bo ktoś kiedyś usunął, a potem nikt nie dodał. Założenie prawdopodobnie było takie, że PASI też ma być dodana do serwisu organizacji. Ale skład PASI nie jest całkiem utajniony...

MC: Nie jest całkiem utajniony?

KK: Chociaż ta strona oficjalnie nie istnieje - to jednak można z niej coś wyczytać: http://pasi.sarmacja.org/?a=sklad. Ta strona powstała na moje zamówienie jeszcze w 2006 roku, ale jakoś nikt nie kwapił się aby coś na niej publikować. Ja osobiście wolę teraz Forum Księstwa Sarmacji.

MC: Nie tak dawno Prezes PASI poinformował o utworzeniu "Bugtrackera PASI" za pomocą którego można informować o wszelkich błędach na stronie. Bugtracker ten wymaga jednak wcześniej zarejestrowania się co wymaga poświęcenia chwili czasu. Czy nie lepiej byłoby stworzyć prosty w użyciu formularz na bazie funkcji mail()?

KK: Był taki - za czasów kiedy nad PASI panował Krzysztof Wróbel. I prawdopodobnie ten prosty formularz istnieje nadal. Wszak nie zaglądam tam. Zapytałbym o to Prezesa PASI i Prezesa Korektury.

MC: Pierwszy jest na urlopie, a drugi zdaje się nie reagować na wysyłane innym formularzem informacje o błędach.

KK: Nie wyjaśnię tej sprawy. Dopóki pełnię funkcję MFiGa, nie mam czasu na zajmowanie się bierzącymi i drobnymi błędami. W szczególności - organizacją pracy przy ich naprawie.

MC: Czy w Państwowej Administracji Systemów Informacyjnych jest osoba odpowiedzialna za te sprawy?

KK: Organem właściwym do napraw drobnych błędów na stronach WWW (w pewnym sensie również do aktualizacji stron WWW) jest Korektura, która podlega bezpośrednio Kanclerzowi. PASI - jak sama nazwa wskazuje - przede wszystkim administruje (a przynajmniej stara się) całością naszych systemów. Niektórzy pracownicy PASI zajmują się również aktualizacją wpisów w bazie danych na prośby mieszkańców. Poważniejsze skrypty obecnie pisze tylko Prezes oraz ja.

MC: Kto na czas urlopu Matwieja Skarbnikowa przejął obowiązki Prezesa PASI w tak trudnym momencie jak stan wyjątkowy?

KK: Teoretycznie powinien to być wiceprezes - czyli Zbyszko Browarczyk. Natomiast ja osobiście czuwam nad wszystkim, dlatego nie trzeba się obawiać.

MC: Dziękuję za wywiad. Chciałby Pan, Panie Krzysztofie, kogoś pozdrowić?

KK: Oczekuję, że będę miał szybko okazję udzielić drugiego wywiadu - jako MFiG. Mam sporo do zakomunikowania w tej dziedzinie. A pozdrowić chcę Piotra Arthura, który jako jeden z niewielu systemowców nie porzuca pracy - mimo licznych chwil słabości.
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 1 czytelników. Średnia nota: 5
Artykuł czytano 404 razy.

Komentarze

2008-02-08 22:06 - autor: Bartosz kaw. "Ojebejbe" von Thorn-Mackiewicz
Kiedy możemy spodziewać się zakończenia stanu wyjątkowego? Po powrocie Skarbniqa z Kijowa?

2008-02-09 19:06 - autor: Matwiej diuk "Skarbniq" Skarbnikow
Ja osobiście mam do stanu wyjątkowego niewiele. Jestem trochę figurantem.

2008-02-09 23:10 - autor: Bartosz kaw. "Ojebejbe" von Thorn-Mackiewicz
Doszły mnie słuchy, że SW zakończy się po naprawieniu Banku Teutońskiego i po Twoim powrocie z urlopu ;) Dlatego się pytałem ;)

2008-02-10 14:28 - autor: Krzysztof hr. "Kwazi" Konias
Bank Teutoński i panel mieszkańca są już czynne. Jak do północy nic złego się nie stanie to poproszę regenta o odwołanie stanu wyjątkowego.

2008-02-11 14:58 - autor: Piotr kaw. "don" Arthur
GPW jest w trakcie budowy :D

2008-02-11 15:04 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
Niczym innym się nie zajmuje, bo nie ma certyfikatu....

Nie Krzysztofie. Zajmuje się dokładnie tym czym ma się zajmować. Zgodnie z ustaleniami.

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.038 sekundy