Dziś jest 3 kwietnia 2020 r.
6524. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3451. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3151. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Pensje dla parlamentarzystów?"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

08 lutego 2008 r., 00:52 — Mateusz Cezar

Marszałek Izby Senatorskiej, Michał mar. Łaski, zaproponował dziś w nocy na Liście Dyskusyjnej Księstwa Sarmacji wynagradzanie pracy parlamentarzystów libertami. Jak stwierdził, praca posłów i senatorów wcale nie jest gorsza od pracy urzędników, zaś honorowość funkcji parlamentarnych nie wyklucza takiej opcji. Markiz wspomniał także o wywalczeniu dla siebie pensji w związku z tym, że Marszałek Izby Poselskiej wynagrodzenie otrzymywał, zaś Marszałek Izby Senatorskiej (pomimo, jak twierdzi, większej ilości obowiązków) już nie. Pominięto jednak zwykłych parlamentarzystów. Miałoby to mieć wpływ na aktywność posłów, gdyż możnaby obniżać pensję podsumowując aktywność w debatach czy głosowaniach. Ponadto, wpływałoby to psychologicznie - posłowie czuliby większą odpowiedzialność za pełnioną przez nich funkcję. Michał Łaski zadeklarował, że w geście solidaryzmu, poczucia sprawiedliwości oraz docenienia pracy parlamentarzystów, postanowił dzielić po równo otrzymywaną dla siebie pensję na wszystkich senatorów.

Na post szybko zareagował Marszałek Izby Poselskiej, Michał Sosnowiecki, zdający się nie wiedzieć wcześniej o należnej mu pensji.
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 409 razy.

Komentarze

2008-02-08 11:55 - autor: Michał bar. Sosnowiecki
Prawde pisząc to Brama nie płąci mi od roku, teraz funkcję Marszałka pełnię społecznie. Ale mi to nie przeszkadza. Po co mi ta kasa jak nie ma jej na co wydać ;-)

2008-02-08 20:44 - autor: Andrzej bar. Dzikowski
Rząd SPD (do którego chyba Marszałek Łaski należy) chce podobno walczyć z deficytem - droga do tego celu nie wiedzie raczej przez wprowadzenie pensji dla parlamentarzystów.

2008-02-08 21:47 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
Panie Andrzeju! Może chciałby Pan zapoznać się ze składem Rady Ministrów? Dla Pana wygody informuję, iż Marszałek Michał mar. Łaski nie wchodzi w skład kierowanego przeze mnie Rządu.

Poza tym, Pan Łaski nie należy również do SPD.

Następnie - ja osobiście nie popieram pensji dla parlamentarzystów. Choć sam nim jestem. I będę oponował przeciw wprowadzenia diety poselskiej.

2008-02-08 22:16 - autor: Aaron kaw. "Gamaliel" von Lichtenstein-Rozman
Deficyt jest spowodowany zbyt mayłi dochodami a nie dużymi wydatkami. Pensje się płaci - to normalna praktyka. Uważa Pan że deficyt w realu też zwalcza się tnąć pensje budżetówce?

2008-02-08 22:27 - autor: Yaraeh kaw. de Luna y Euskadi
Niestety nie, a powinno się.

2008-02-08 22:52 - autor: Bartosz kaw. "Ojebejbe" von Thorn-Mackiewicz
Real tutaj nie ma nic do znaczenia. Nie odwołujemy się do niego w innych kwestiach, nie odwołujmy się i w tej.

Prawda jest taka - budżet ma dużo rozchodów, przychodów bardzo mało. Ja osobiście nie widzę potrzeby pensji dla parlamentarzystów - ba, nawet dla marszałków obu Izb. Minęło prawie pół kadencji IP - ile uchwalono zmian? Ile toczy się debat? Więc... za co płacić? A pensje oparte na aktywności? Kto miałby tą aktywność oceniać? Pojawią się oskarżenia o nieobiektywne podejście. Sztywne zapisy nie uregulują w sprawiedliwy sposób tej funkcji. Nie chodzi tu już o deficyt budżetu Korony - czy posłom na pewno potrzebna jest pensja?

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.058 sekundy