Dziś jest 3 kwietnia 2020 r.
6524. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3451. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3151. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Wywiad z szefem rządu - rzecz o dyplomacji, gospodarce i osiągnięciach Rady Ministrów"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

07 lutego 2008 r., 23:08 — Mateusz Cezar

z Kanclerzem Księstwa Sarmacji, Danielem baronem Chojnackim h. Wolność, na temat osiągnięć Rady Ministrów, stosunków dyplomatycznych ze Scholandią i Wandystanem oraz planów ekonomicznych rządu rozmawiał Mateusz bar. Cezar.

Mateusz bar. Cezar: Panie Kanclerzu! Jak samopoczucie?

Daniel bar. Chojnacki: Dziękuję, świetnie. Chyba nie może być lepiej! (śmiech) Mam nadzieję, że Pan Redaktor również czuje się świetnie?

MC: Wyśmienicie! Ale przejdźmy do rzeczy. Rząd na pewno odniósł moc sukcesów. Mógłby nam Kanclerz przypomnieć najważniejsze?

DC: Ależ oczywiście. Myślę, że sukcesem, na który czekała Sarmacja od wielu kadencji, jak i już wiele Rządów postawiło go sobie za cel, jest normalizacja i przywrócenie przyjaznych stosunków z Królestwem Scholandii. Oczywiście, nie jest to jedyny sukces mojego gabinetu. Bardzo sprawnie pracuje również Ministerstwo Samorządu Terytorialnego, które wydało już podsumowanie rankingu miejscowości - przygotowany jest już raport dotyczący aktywności miejscowości. Obecnie jest on formatowany do formatu HyperText Markup Language, tak aby każdy mógł się z nim zapoznać. Oprócz tego, MST przygotowało również nową punktację do rankingu miejscowości, która lepiej będzie zwracać uwagę na aktywność miast i wsi (oczekuje ona na publikację w Dzienniku Praw). Do tego Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego opracowało ok. 18 opisów zabytków. Jeżeli jeszcze nie pojawiły się na stronach MDN, opublikowane zostaną w najbliższych dniach.

MC: Jakieś osiągnięcia niewymienionych przez Pana resortów Finansów i Gospodarki oraz Spraw Wewnętrznych?

DC: Pod kierownictwem Rządu coraz lepiej radzi sobie m.in. System Opieki Sarmackiej. Dyrektor SOS postarała się o to, aby każda prowincja i KK miała osobę odpowiedzialną za nowych mieszkańców w danej jednostce administracyjnej. Oczywiście Rada Ministrów sprawuje kontrolę nad tą instytucją. Ponadto, został opublikowany nowy spis najczęściej zadawnych pytań i odpowiedzi. MSW wykonuje swoją rutynową pracę, czyli składa wnioski o oskarżenia. Mamy w planach z ministrem Rozmanem określenie kwalifikowanych rejestrów notarialnych.

MC: No to jeszcze finanse.

DC: Ministerstwo Finansów i Gospodarki opracowało raport budżetowy, z którego społeczeństwo poznało kondycję finansową państwa. Mamy już kilka konkretnych pomysłów, aby zmniejszyć deficyt w budżecie Księstwa Sarmacji - jednak nie są one jeszcze szczegółowo dopracowane, w związku z tym nie chciałbym o nich szerzej opowiadać. Pragnę zapewnić, że o wszystkich posunięciach i planach wobec gospodarki - gdy zostaną już one szczegółowo opracowne - będziemy informować społeczeństwo za pomocą Kancelarii.

MC: Niedawno na LDKS wywiązała się ciekawa dyskusja, z której wynikło, że obywatele nie mają co robić z pieniędzmi, a co za tym idzie - potrzeba zdobycia pieniądza jest słaba (co chyba jest trochę zabójcze dla gospodarki). Ma Pan, lub minister Konias, jakiś pomysł co z tym zrobić?

DC: Oczywiście. Sytuację choć trochę powinno poprawić stworzenie popytu.

MC: W jaki sposób?

DC: Przede wszystkim - zużywanie się dóbr. Bardzo pomocne mogłoby być wprowadzenie podatku katastralnego, co zapewne bardzo poprawiłoby sytuację finansową Korony jak i wyeliminowało sytuację, w której każdy jest w stanie kupić po kilkanaście działek, które stoją niezabudowane. Długofalowo powinno to również znacząco poprawić sytuację małych przedsiębiorstw.

MC: Nie boi się Pan eksperymentować po ostatnim krachu... po ostatniej katastrofie z Giełdą?
DC: Niestety, giełda była instytucją nieprzemyślaną. Natomiast zmiany, które wprowadzimy, będą na pewno przemyślane i poprzedzone długimi analizami. Zapewniam, iż Rząd składa się z osób, które o gospodarce mają bardzo dużą wiedzę - za przykład podam MFiGa oraz p. Dariusza v-hr. Makowskiego.

MC: Skoro już jesteśmy przy tym temacie - jak długo potrwa stan wyjątkowy?

DC: Przykro mi, odpowiedzi na to pytanie jest w stanie udzielić jedynie kompetentny pracownik PASI - w tym przypadku Krzysztof Konias bądź Matwiej Skarbnikow, jako prezes.

MC: Przejdźmy do spraw zagranicznych. Jak udało się wznowić stosunki dyplomatyczne z Królestwem Scholandii?

DC: Ministerstwo Spraw Zagranicznych od dawna rozmawiało ze stroną scholandzą o normalizacji. Na pewno nie był to impuls, lecz działanie które wymagało wielu rozmów, dużej ilości czasu i wzajemnego zaufania. Jest to wielka zasługa Ministra Lichtensteina.

MC: MSZ zakłada ocieplenie stosunków z Wandystanem?
DC: Rozmawiałem z Prezydentem Magovem o stosunkach sarmacko-wandejskich. Po tej rozmowie pojawiła się szansa na normalizację (tj. wysłanie ambasadorów, bez "zapędów" do ponownego zjednoczenia"). Mam nadzieję, że do tego dojdzie, choć podejrzewam, że obie strony nie są jeszcze gotowe na znaczne ocieplenie.

MC: Przewiduje Pan, jak szybko będą gotowe?

DC: Minęło pół roku od Wandejskiego Czerwca. Zarówno część Sarmatów, jak i Wandejczyków, jest już gotowa. Jednakże jest również wiele osób, które są zatwardziałymi przeciwnikami Sarmacji lub Wandystanu. Myślę, że już teraz powinniśmy zdobyć się na wymianę ambasadorów. Nie wypominać ciągle historii - bo to prowadzi tylko do sporów. Pamiętać - lecz wzajemnie sobie przebaczyć. Moim zdaniem jesteśmy gotowi na wymianę ambasadorów - na "coś więcej" chyba nie ma co liczyć.

MC: Kilka dni temu Kancelaria Rządu wydała komunikat informujący o zrezygnowaniu przez Zbyszko v-hr. von Thorn-Browarczyka z funkcji Prezesa Funduszu Sarmack-Natańskiego, "ze względu na brak jakiegokolwiek zainteresowania instytucją, a tym samym uniemożliwienie realizacji jej misji". Jak mamy rozumieć "brak zainteresowania instytucją"?

DC: Brak powstawania jakichkolwiek inicjatyw samorządowych oraz pozarządowych, które możnaby dotować. Zarówno ze strony Księstwa Sarmacji jak i Królestwa Natanii.

MC: Być może Fundusz powinien inspirować powstawanie takich inicjatyw?

DC: Na moje polecenie Prezes Funduszu Natańskiego przypomniał na LDKS o możliwości otrzymania pieniędzy z kont Korony. Obecnie, inicjatywy prywatne (prawie) nie mają możliwości dotowania ze strony Skarbu Państwa, więc możliwość dofinansowania powinna być kusząca. Niestety, nie była.

MC: A więc to koniec istnienia Funduszu Natańskiego?

DC: Szczerze mówiąc, nie jestem optymistą w tej kwestii. Zbyszko Browarczyk był wprost idealnym kandydatem na Prezesa Funduszu, miał on zapewnić (jako osoba niezwykle ważna dla społeczności obu krajów) aktywność społeczeństwa. Tak się nie stało. Obiecuję, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby znaleźć równie dobrego kandydata na Prezesa Funduszu Sarmacko-Natańskiego. Jednak generalnie aktywność w mikronacjach nie rokuje dobrze...

MC: Przewiduje Pan jeszcze jakieś zmiany kadrowe w Radzie Ministrów?

DC: Tak. Na stanowisku Ministra Finansów i Gospodarki. Swoją misję w MFiG zakończy za jakiś czas Krzysztof Konias, zastąpi go Dariusz Makowski. Obecny minister postawił przed sobą cele, które zrealizuje. Kiedy - trudno powiedzieć. Pojawiło się parę przeszkód, które wymagają czasu. W każdym razie zmiana była zaplanowana.

MC: Jakie to przeszkody?

DC: Jedna z ustaw SPD z poprzedniej kadencji, która otwierała furtkę do wprowadzenia podatku, co za tym idzie zmniejszenia deficytu, nie skończyła biegu legislacyjnego. Oraz drugi czynnik - czas. Postaramy się jednak zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zmiany dało się wprowadzić jak najprędzej.

MC: Jakie są najbliższe realizacji plany Rządu?

DC: Wydanie standardowej umowy o pracę (SOS), organizacja konkursu skoków narciarskich o tytuł Mistrza Księstwa Sarmacji (choć generalnie jestem przeciwnikiem państwa organizującego WSZYSTKIE inicjatywy). Są to plany, które powinny być wkrótce zrealizowane. Nie wliczyłem w to działań długofalowych, które zajmą nam więcej czasu, np. zmian w gospodarce.

MC: Gorąco dziękuję za wywiad. Może chciałby Kanclerz kogoś pozdrowić?

DC: Dziękuję, Panie Redaktorze. Pozdrawiam najgoręcej wszystkie Sarmatki i wszystkich Sarmatów.
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 430 razy.

Komentarze

2008-02-08 07:12 - autor: Piotr kaw. "don" Arthur
Co do GPW. Przypominam, iż plany byłe przygotowane przez członka rządu. P.S Jest to instytucja prywatna, nie rozumie co ma do tego rząd. ??

2008-02-08 12:54 - autor: Andrzej bar. Dzikowski
No ja jednak nie sądzę, aby Rząd odniósł "moc sukcesów". Z wywiadu wynika, że zasadniczo funkcjonuje (co się chwali), wykonując bieżące obowiązki. Wyjątkiem jest tzw. normalizacja stosunków ze Scholandią, ale z tego co pamiętam Scholandia jednostronnie zamroziła te stosunki na rok, a ten rok już jakiś czas temu minął.

2008-02-08 13:03 - autor: Henryk K. bnt "Leperr" von Thorn-Leszczyński
Ma ktoś chusteczki? Wazeliną się pobrudziłem...:/

2008-02-08 13:09 - autor: Yaraeh kaw. de Luna y Euskadi
Myślałem, że chcesz popłakać :'(

2008-02-08 13:35 - autor: Bartosz kaw. "Ojebejbe" von Thorn-Mackiewicz
Ja nie uważam, że poprawa stosunków na linii KS - KSch to sukces obecnego rządu. Dla mnie to ogromna zasługa Michała.

2008-02-08 14:14 - autor: Mateusz bar. Cezar
Michała jako ministra - a więc sukces rządu. Co do GPW - to inicjatywa prywatna, ale rząd czuwał nad jej wdrażaniem.

2008-02-08 14:45 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
Michael pełni funkcję MSZ - wchodzi więc w skład Rzadu. To prawda, że to jego wielka zasługa, co zaznaczyłem w wywiadzie.

2008-02-08 14:47 - autor: Bartosz kaw. "Ojebejbe" von Thorn-Mackiewicz
To równie dobrze można określić, że jest to sukces rządu Mateusza Suszka. U niego Michał też był MSZetem

2008-02-08 15:09 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
Równie dobrze można powiedzieć, że jest to sukces, nad którym MSZ pracowało od dłuższego czasu.

2008-02-08 15:53 - autor: Henryk K. bnt "Leperr" von Thorn-Leszczyński
@Mateusz: widać, jak czuwał nad GPW;]

2008-02-08 16:13 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
Heniu, Rząd nie czuwał nad GPW :) Giełda to inicjatywa prywatna. Czuwał Krzysztof Konias, jednak nie jako minister.

2008-02-08 16:29 - autor: Henryk K. bnt "Leperr" von Thorn-Leszczyński
To po co tak mówicie;>

2008-02-08 18:32 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
Jeżeli chodzi o to, że "wprowadzimy zmiany", to albo ja wyraziłem się niejasno, albo źle mnie zrozumiałeś :) Zmiany wprowadzimy w dziedzinie gospodarki, natomiast Rada Ministrów nie będzie się angażować w Giełdę Papierów Wartościowych pana Piotra Arthura.

2008-02-08 20:12 - autor: Piotr kaw. "don" Arthur
Nie, żeby co :D ale nie lubię jak bez mojej wiedzy ktoś mi w kilobajtach grzebie.

2008-02-08 20:40 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
Nikt grzebać nie ma zamiaru :)

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.041 sekundy