Dziś jest 20 września 2020 r.
6694. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3621. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3321. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Expose Kanclerza Chojnackiego"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

31 grudnia 2007 r., 18:00 — Bartosz von Thorn-Mackiewicz

15 minut temu do Laski Marszałka Izby Poselskiej trafiło expose nowego Kanclerza - Daniela barona Chojnackiego. Jest to wydarzenie o tyle istotne, że w obecnej formie funkcja ta występuje po raz pierwszy. W ostatnim czasie zmienił się tryb pracy rządu, ale o tym w expose, które prezentujemy poniżej:

 

Wasza Książęca Mość!
Panowie Marszałkowie Izb Parlamentu!
Panowie Posłowie i Senatorowie!
Drogie Sarmatki i Drodzy Sarmaci!

 

    Mam zaszczyt stanąć dziś przed Wami jako nowo mianowany szef Rządu Księstwa Sarmacji. Jestem niezmiernie rad, iż to mi przypadł zaszczyt kierowania pracami Rady Ministrów oraz sprawowania zaszczytnej funkcji Kanclerza. Mam nadzieję, iż rozpoczynająca się właśnie trzymiesięczna kadencja będzie obfitowała w obfitość dyskusji, pomysłów oraz działania na rzecz dobra Księstwa Sarmacji. Książę w ostatnim czasie wydał nowy Dekret o Rządzie. W porównaniu do ostatniego, obecny zawiera w sobie o wiele więcej obowiązków i kompetencji względem ministrów. Nastąpiły również daleko idące zmiany, które postaram się w niniejszym wystąpieniu wyjaśnić.
 
    Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jakie poczyniła Sarmacka Partia Demokratyczna w programie wyborczym, Rada Ministrów została podzielona na 3 piony – pion Kanclerza, Podkanclerzego ds. Administracji, oraz Podkanclerzego ds. Społecznych. Na urząd Podkanclerzego ds. Administracji, powołano pana Dariusza wicehrabiego Makowskiego, natomiast Podkanclerzym ds. Społecznych został pan Michał markiz Łaski. Ich praca będzie polegać na koordynacji pracy podlegającym im urzędów oraz na wspieraniu ich poprzez konsultacje, analizy itp.
 
    Obowiązki Ministerstwa Spraw Obywatelskich przejął System Opieki Sarmackiej. Nie jest to w gruncie rzeczy nowa sytuacja – od dłuższego czasu to grupa mentorów SOSu udzielała rzetelnie informacji o podstawach życia w Sarmacji nowym mieszkańcom. Doszliśmy do wniosku, iż utrzymywanie Ministerstwa Spraw Obywatelskich przestało być konieczne – teraz wszystkie obowiązki MSO przejmie Dyrektor Systemu Opieki Sarmackiej wraz z Opiekunami. Wierzymy, iż grupa zgranych ludzi, która na swoją pracę może poświecić stosunkowo dużo czasu, będzie opiekowała się mieszkańcami lepiej, niż pojedyncze osoby w randze ministra. Pokieruje nimi obywatelka Rzeczypospolitej Sclavińskiej, pani Teresa Weber.
 
    Zdecydowałem się utworzyć Kancelarię Rządu, aby usprawnić prace gabinetu. Warte zauważenia jest to, iż Kancelaria przejęła obowiązki Ministerstwa Promocji i Informacji – od teraz to nowo powołany organ będzie zajmował się polityką informacyjną Rządu oraz promocyjną Księstwa Sarmacji. Kancelaria będzie organizowała wizyty Rządu w Krajach Korony i Prowincjach, konferencje prasowe Rządu lub pojedynczych ministrów, spotkań Rządu z głowami prowincji i Krajów Korony. Szef Kancelarii będzie również wykonywał prace, które będą w znaczny sposób przyspieszać załatwianie różnorakich spraw. Stanowisko Szefa Kancelarii Rządu będzie sprawował pan Jakub wicehrabia Bakonyi, jako iż wykazuje się nienaganną znajomością języka polskiego, jak również pokazał się jako aktywny poseł sprawując mandat w ostatniej kadencji Izby Poselskiej.
 
    Chciałbym również zauważyć, iż w skład Rządu włączony został również organ odpowiedzialny za obsługę informatyczną Księstwa Sarmacji – Państwowa Administracja Systemów Informatycznych. Na czele PASI stanie zasłużony Matwiej diuk Skarbnikow, doskonały informatyk, były Prezes Trybunały Honorowego KS.
 
    Ministerstwem Dziedzictwa Narodowego pokieruje znany Sclavińczyk – pan Emil Potocki. O tym, że jest On z „kulturą na Ty”, można się przekonać odwiedzając strony Sclavinii, gdzie Pan Potocki gra „pierwsze skrzypce” w życiu kulturalnym Rzeczypospolitej. Pan Minister zainicjuje prace, w których weźmie udział praktycznie cały Rząd – rozpocznie organizację Wielkiej Wirtualnej Wystawy Mikroświatowej. Więcej informacji na temat wystawy podamy wkrótce w oficjalnym oświadczeniu. Będzie wspierać również prywatne inicjatywy kulturalne i sportowe.
   
    Ministerstwo Spraw Zagranicznych obejmie ponownie pan Michael baron von Lichtenstein, który zdobył już doświadczenie na tym stanowisku w dwóch poprzednich kadencjach Rządu. Ważne jest, aby politykę zagraniczną prowadziła przez dłuższy czas jedna osoba. Sarmacja będzie poprawiać swój wizerunek poprzez kontakty z naszymi strategicznymi partnerami w różnych sferach. Postaramy się o aktywną działalność w ramach Funduszu Sarmacko - Natańskiego, również o polepszenie kontaktów z Królestwem Scholandii i zacieśnienie współpracy z Królestwem Dreamlandu. Teraz istnieje na to realna szansa.
 
    Funkcję Ministra Samorządu Terytorialnego będzie pełnił pan Michał baronet Dahlke, obywatel teutoński. Priorytetem działania jego resortu w tej kadencji będzie umocnienie poczucia wspólnoty wśród Krajów Korony i prowincji. Zamierzamy to osiągnąć poprzez wizyty Rządu we wszystkich częściach Sarmacji (co zostało już zainicjowane przez Rząd Mateusza baroneta Suszka) oraz regularne wizyty Kanclerza z głowami prowincji.
 
    Ministrem Spraw Wewnętrznych został pan Aaron kawaler Rozman. Jest to zupełnie nowe ministerstwo, które będzie przede wszystkim kontrolowało przestrzeganie prawa Księstwa Sarmacji. Jest to konieczne, gdyż w ostatnim czasie można zaobserwować wzrost ilości wypowiedzi, które godzą w interes pojedynczych osób, części Korony Księstwa Sarmacji lub państwa jako całości. Bezwzględnie należy uporządkować tą kwestię, która ostatnio była zaniedbywana.
 
    Ministerstwem Finansów i Gospodarki pokieruje Krzysztof St. M. hrabia Konias, wybitny i doświadczony specjalista. Wydane zostaną brakujące rozporządzenia do ustaw normujących gospodarkę, zmodernizowane oprogramowanie Magazynów Sarmackich w celu umożliwienia Rządowi łatwej interwencji w razie braku towarów na rynku. Ministerstwo Finansów i Gospodarki będzie również regularnie przedstawiać sytuację budżetową Korony.
 
    Osobom, które budują ten Rząd przyświeca hasło – „sprawność, jasność, budowanie”. Jasny podział kompetencji, który zaproponowaliśmy i wdrożyliśmy, usprawnienie i umocnienie instytucji (np. SOS) oraz utworzenie Kancelarii Rządu powinno w znaczny sposób przyspieszyć pracę Rady Ministrów, sprawić, że struktury centralne nie będą już „czarną magią”, a jaśnie i dobrze działającą strukturą.


Daniel Chojnacki,
Kanclerz Księstwa Sarmacji.

Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 2 czytelników. Średnia nota: 4.5
Artykuł czytano 724 razy.

Komentarze

2007-12-31 18:02 - autor: Yaraeh kaw. "Yaraeh" Euskadi
Ja i tak w te wszystkie banialuki nie wierzę, ale to miłe, że chciało ci się tyle pisać xD

2007-12-31 18:07 - autor: Stanisław kaw. "Stanislavus" Gertald
Konkretów na prawdę jak na lekarstwo, panie Kanclerzu.

2007-12-31 18:10 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
Jestem pewien, że wszystko wyjdzie "w praniu" :-) Mamy co robić, już wkrótce przekonacie się państwo o efektach.

2007-12-31 18:11 - autor: Bartosz kaw. "Ojebejbe" von Thorn-Mackiewicz
Daniel, edytowałeś arta?

2007-12-31 18:12 - autor: Yaraeh kaw. "Yaraeh" Euskadi
W praniu?
Za pewne braknie proszku, będzie awaria w dostawie wody, albo się nie będą drzwiczki domykały.

2007-12-31 18:15 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
Konkretów jest mało? Proszę zobaczyć, ile zmian już teraz zostało wprowadzonych. Expose zawiera plan działania, w którym konkrety są zawarte. W każdym akapicie konkrety są - w którym z nich ich nie ma?

2007-12-31 18:15 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
@Ojek - tak, edytowałem. Porobilem przerwy pomiędzy akapitami dla czytelności.

2007-12-31 18:16 - autor: Bartosz kaw. "Ojebejbe" von Thorn-Mackiewicz
O, to ja właśnie je wywaliłem :D Zaraz dodam z powrotem ;)

2007-12-31 18:24 - autor: Stanisław kaw. "Stanislavus" Gertald
Może i jakieś zapowiedzi są, ale brak słów o tym, w jaki sposób do nich chcecie dojść! Np. MDNiS i MSZ

2007-12-31 19:31 - autor: Jordan "zjom" van Zjom
Trochę zabrakło ale ogólnie jest ok

2007-12-31 19:54 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
Co do MSZ - taki jest charakter tego resortu, że nie o wszystkim można mówić wprost. MDN - szczegóły zostaną podane wkrótce, opracuje je pomysłodawca projektu, markiz Łaski.

2007-12-31 20:02 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
(Szczegóły organizacji Wielkiej Wirtualnej Wystawy Mikroświatowej, oczywiście)

2007-12-31 20:28 - autor: Marcin "Ashgan" Grzelak
Można powiedzieć że to są noworoczne postanowienia... ;)

2008-01-01 05:15 - autor: Lord Darth diuk Wander
Podobno sie z kims spotyka- ale moze to sa tylko plotki!

2008-01-01 14:47 - autor: Konrad "Sobik" von Sobieszek y Euskadi
Świetne expose. Długie, z konkretami... Długoby się rozpływać w zachwytach. Po prostu powiem - SPD daje nam szansę na normalną Sarmacę!
PS. Dobrze zareklamowałem? xD

2008-01-01 16:39 - autor: Avril kaw. Levengothon - Arthur
Gratuluje wspaniałego expose:)

2008-01-02 10:50 - autor: Robert Janusz kaw. von Thorn-C*****ski
SPD, co jest oczywistą oczywistością, obfitowała w obfitość kiedy pisała to expose.

2008-01-02 15:14 - autor: Daniel bar. "Push-Upek" Chojnacki
Panie Robercie, gratulacje! Tylko Pan potrafi zrobic caly artykul o jednym bledzie jezykowym! Jestem pod wrazeniem Pana zdolnosci! Naprawde! Prosze przyjac moje gratulacje!

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.055 sekundy